W Chlebni powstanie zbiornik retencyjny

1
239

Grodziski magistrat chce zbudować zbiornik retencyjny na rzece Mrownie w Chlebni. Ogłoszono już przetarg na projekt inwestycji.

Licząca niespełna 22 km długości Mrowna to wolno płynąca struga stanowiąca dopływ Rokitnicy. Jej źródła znajdują się w Lesie Młochowskim, następnie przepływa m.in. przez Przeszkodę, Zalesie, Adamowiznę, Grodzisk i Chlebnię, by w Tłustem połączyć się z Rokitnicą. W czerwcu ubiegłego roku, po intensywnych ulewach, rzeka wylała, podtapiając okoliczne gospodarstwa domowe. Aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości, władze Grodziska zdecydowały się na budowę zbiornika retencyjnego w Chlebni, w miejscu dawnych stawów hodowlanych. Akwen ma gromadzić nadmiar wody spływający Mrowną po większych opadach czy roztopach. Zgodnie ze specyfikacją przetargu, zbiornik ma mieć ok. 45 ha powierzchni, zaś jego głębokość ma wynosić 2-3 m. Co istotne, magistrat chce, aby w przyszłości była możliwość utworzenia w tym miejscu przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców – kąpieliska i przystani. Projekt ma uwzględniać również utworzenie grobli, która umożliwi ruch pieszy. Również koryto samej rzeki ma zostać częściowo uregulowane w tym miejscu. Warto także wspomnieć, że również w Chlebni powstanie most na Mrownie – to jeden z elementów rozpoczętej jesienią budowy obwodnicy Grodziska, która w tym miejscu przetnie rzekę.

Czytaj także: Chcą kupić elektrobusy

Pod koniec grudnia urząd ogłosił przetarg na wykonanie projektu inwestycji. Do postępowania zgłosiły się trzy firmy: Transprojekt Gdański, pracownia Waga-Bart z Warszawy oraz poznański Zeneris Projekty. Zakładany przez władze Grodziska budżet na tę część zadania to nieco ponad pół miliona złotych i w tej kwocie mieści się jedna oferta – firmy Zeneris Projekty z Poznania, która zaproponowała cenę 477,24 tys. zł. Pozostałe dwie propozycje znacznie przekraczają założenia cenowe magistratu – Transprojekt za wykonanie zadania oczekuje kwoty 596,55 tys. zł, zaś Waga-Bart aż 676,5 tys. zł. Jeśli więc urząd nie zdecyduje się na zwiększenie budżetu na tę inwestycję, przygotowaniem projektu zajmie się prawdopodobnie poznańska spółka.

Magistrat zakłada, że budowa nowego zbiornika zakończy się w III kwartale 2022 r.

1 KOMENTARZ

  1. Jasne! Wybetonujcie dno, zabierzcie wodę z bagien, pól, stawów, rowów, zdegradujcie naturalną retencję. Przyczyny susz biorą się właśnie z tego, że ususza się grunty i prostuje rzeki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj