W Brwinowie powstał ogród botaniczny

0
2155
Reklama

W Brwinowie powstał właśnie ogród botaniczny. Niedawno dokonano formalnych odbiorów inwestycji.

O planach utworzenia edukacyjnego ogrodu botanicznego w brwinowskim parku miejskim informowaliśmy już wiosną. W kwietniu burmistrz Arkadiusz Kosiński podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Sorted. Kontrakt opiewał na blisko 2,2 mln zł. Teraz prace dobiegły końca. W ubiegłym tygodniu formalnie dokonano odbioru inwestycji.

W ogrodzie znajdziemy ponad 30 tysięcy roślin, w tym około 70 gatunków drzew, krzewów, kwiatów i bylin. Przy doborze roślin decydującym czynnikiem było ich występowanie – urzędnikom zależało, by ogród zapełniały gatunki rodzime, występujące w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego też znajdziemy tu m.in. róże, zawilce, azalie, kaliny, hortensje, jałowce, wiciokrzewy, sosny, klony, jodły czy świerki. Powstał tu również sad owocowy.

Oprócz oczywistej funkcji estetycznej, ogród ma pełnić też rolę edukacyjną. Znajdziemy tu drewniane rzeźby rozmaitych orzechów czy owoców, wiklinowe sylwetki zwierząt, dowiemy się też co nieco o pszczołach. Na najmłodszych czeka piaskownica archeologiczna, w której ukryte zostały skamieliny. Przygotowano także edukacyjny plac zabaw oraz zielony labirynt.

Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Wciąż trwają bowiem formalności związane z inwestycją. – Techniczny odbiór robót od wykonawcy prac nie jest równoznaczny z udostępnieniem budynku czy obiektu – zastrzega burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Tak samo jest z ogrodem botanicznym. Zostanie on udostępniony po dopełnieniu wszelkich wymaganych formalności. Co zrozumiałe, będzie to obiekt obsługiwany – konkretne godziny otwarcia będą opublikowane, jak już otworzymy go dla użytkowników – dodaje włodarz.

Reklama

Utworzenie ogrodu botanicznego to kolejny etap rewitalizacji brwinowskiego parku. Najgorętszą kwestią związaną z parkiem jest oczywiście remont pałacu Wierusz-Kowalskich. Przypomnijmy – niedawno gmina podpisała umowę z kolejnym, trzecim już wykonawcą. Planowo inwestycja powinna się zakończyć pod koniec lata przyszłego roku.

Czytaj także: Modernizacja szkolnej kotłowni

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj