VI Noc STO-nogi

0
384
Reklama

W sobotę 17 listopada, na terenie parku wokół Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów „Stawisko”, odbył się szósty bieg terenowy Noc STO-nogi.

Klimat Stawiska, w połączeniu z nocną porą, tworzy niezwykłą atmosferę, która przyciąga biegaczy. Mimo przenikliwego chłodu, bo przecież zima już puka do drzwi, na starcie stanęło 224 zawodników w różnym wieku – od dzieci aż po seniorów, a także o różnym stopniu zaawansowania; obok biegających rekreacyjnie, na starcie stanęli również długodystansowcy. Bieg ten bowiem to nie tylko rodzaj współzawodnictwa, ma on również charakter dobrej zabawy inspirującej do systematycznego ruchu na świeżym powietrzu.

Trasa biegu wytyczona została na terenie parku i prowadziła zarówno szutrową drogą dojazdową, jak też ścieżkami wśród parkowych drzew. W znacznej części trasy teren nie był oświetlony, każdy z zawodników musiał więc posługiwać się własną latarką czołową.

Formuła zawodów przypomina trochę zasady testu Coopera, z tą jednak różnicą, że w teście zawodnicy biegną 12 minut, w Nocy STO-nogi zaś trzy godziny. W obu sprawdzianach mierzy się dystans jaki zawodnik w tym czasie pokona. W sytuacji, gdy kilku zawodników pokona identyczny dystans, o kolejności decyduje czas zawodnika. Pokonywane przez zawodników dystanse były naprawdę imponujące, zwycięzca przebiegł bowiem ponad 39 km, a więc niewiele brakowało do dystansu maratońskiego.

Reklama

Podczas biegu zawodnicy mogli ogrzać się przy jednym z dwóch ognisk, zjeść małe co nieco, wypić ciepłą herbatę, trochę odpocząć i pobiec dalej. Bramka z wideorejestratorem zamknięta została dokładnie po 3 godzinach od startu. Czas biegu rejestrowany był chipami mocowanymi do buta każdego zawodnika.

Pierwsza trójka klasyfikacji kobiet:

  1. Izabella Gajewska – 32,775 km
  2. Monika Niedzińska – 31,050 km
  3. Paulina Grumbianin – 31,050 km

Pierwsza trójka klasyfikacji mężczyzn:

  1. Damian Falandysz – 39,675 km
  2. Robert Kamela – 36,225 km
  3. Daniel Pietrzak – 36,225 km

 

Organizatorem biegu jest Samodzielne Koło Terenowe nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 STO z Milanówka oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Biegowego STO-nogi. Współorganizatorami są: Podkowiańskie Towarzystwo Biegowe i TG Sokół z Brwinowa. W organizację biegu z wydatną pomocą włącza się również Milanowskie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Podkowa Leśna. Bieg ten jest symbolicznym zakończeniem sezonu biegowego 2018 i jest zaliczany do klasyfikacji „Maratonu Miast Ogrodów”.

Reklama