reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Ustawa uszczelniająca niedzielny zakaz handlu uchwalona

Ustawa uszczelniająca niedzielny zakaz handlu uchwalona

0
niedziele niehandlowe, handel w niedzielę, ustawa handel niedziela, która niedziela jest handlowa, niedziele handlowe 2021, niedziele handlowe 2022
Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels

W piątek Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona otworzyć w niehandlowe niedziele sklepy świadczące usługi pocztowe – o ile przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki.

Nowelizacja ustawy przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę, tak by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem, w niedzielę będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi. Przychody z tej usługi muszą stanowić ponad 50. proc danej placówki.

Za poprawkami głosowało 272 posłów, przeciw było 135, a 35 wstrzymało się od głosu.

Czego nie obejmuje ustawa?

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje działalności pocztowej, nie obowiązuje również w cukierniach, lodziarniach, na stacji paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 złotych do 100 tys. złotych.

Wśród zgłoszonych przez wnioskodawców i przyjętych większością głosów poprawek, jest rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Czytaj również: Czy Żabki przestaną działać w niedziele?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version