reklama
Strona główna Aktualności Uroczyste otwarcie nowej siedziby szkoły „Przylądek”

Uroczyste otwarcie nowej siedziby szkoły „Przylądek”

0
Fot. Powiat Pruszkowski

10 września odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby szkoły podstawowej dla dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu „Przylądek”. Placówka świętuje również 10-lecie powstania.

Niepubliczna szkoła „Przylądek” od kwietnia br. funkcjonuje w nowej lokalizacji, jednak uroczyste otwarcie przesunięto ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Przypomnijmy, że placówka obecnie mieści się w Parzniewie przy ul. Radości 2. Wcześniej była zlokalizowana w Pruszkowie przy ul. Staszica. Szkoła zapewnia dzieciom z autyzmem odpowiednie warunki do rozwoju.

10 września odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby, w którym wzięli udział wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, poseł Zdzisław Sipiera, starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza, radni powiatowi, władze miasta Pruszkowa z prezydentem Pawłem Makuchem oraz zastępcami Beatą Czyżewską i Konradem Sipierą oraz samorządowcy z sąsiednich gmin. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wnętrza budynku oraz pomieszczenia, w których dzieci uczą się i rozwijają swoje umiejętności oraz pasje. Wśród nich była pracownia stolarska, która została wyposażona dzięki wsparciu z budżetu powiatu pruszkowskiego.

Podczas uroczystości można było zapoznać się z wystawą fotograficzną „Autyzm niejedno ma imię”, której autorem jest Maciej Bochnowski. Obecnie można podziwiać ją na ogrodzeniu szkoły w Parzniewie oraz galerii Nowa Stacja w Pruszkowie.

10-lecie i wsparcie

Oprócz uroczystego otwarcia, placówka świętuje swoje 10-lecie. Jej historia urzeka, jest przykładem piękna i zaangażowania. „Przylądek” powstał dzięki determinacji rodziców dzieci, którzy w całości sfinansowali jego budowę. – Z okazji 10. jubileuszu powstania – serdeczne życzenia słońca, nadziei i niegasnącego zapału w sercach oraz życzliwych i empatycznych ludzi wokół! Gratuluję pięknego jubileuszu, któremu towarzyszyła wystawa „Autyzm niejedno ma imię” – życzyła Beata Czyżewska, zastępca prezydenta Pruszkowa.

Dzieło „Przylądka” buduje i niesie nadzieję oraz siłę. Szkoła może liczyć na wsparcie. Tak jak w przypadku budowy nowej siedziby i przeprowadzki. – Nasz samorząd wsparł wyposażanie jednej z pracowni. I na pewno nie będzie to jednorazowa pomoc dla podopiecznych „Przylądka”, wśród których znajdują się także dzieci z naszej gminy. Wszak wrażliwość i potrzebę wspierania potrzebujących my, nadarzyniacy mamy wpisaną w DNA, co już niejednokrotnie udowodniliśmy – podkreśla wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński.

Przedstawiciele „Przylądka” podziękowali każdemu za okazane wsparcie i serce. Nie da się ukryć, że działalność placówki niesie ze sobą dobro, o którym należy jak najwięcej mówić. – Przylądek – to Ludzie dla Ludzi. I tylko z Ludźmi mamy szansę na pomaganie tym, którzy tego potrzebują – dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – napisano na profilu szkoły „Przylądek” na Facebooku.

Dalsze plany

Obecnie w placówce uczy się 37 dzieci w 16 oddziałach. Nowa siedziba to kolejny rozdział w historii „Przylądka”, ale to nie koniec. Planowane są kolejne inwestycje. Następny krok to budowa obiektu, w którym znajdą się szkoła specjalna, dzienny ośrodek terapii i pracy dla dorosłych oraz mieszkania treningowe. W kolejnym etapie planowana jest budowa domu dla dorosłych z autyzmem.

Z pewnością przy cennym wsparciu wielu ludzi dzieło to uda się zrealizować.

Czytaj również: Szkoła rodzenia w szpitalu powiatowym działa zgodnie z planem

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version