Upamiętnią powstanie

0
288

1 sierpnia będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. O 17.00 Polacy zjednoczą się w szczególny sposób.

Druga wojna światowa mocno doświadczyła Polaków, którzy przelewali krew za wolność. 1 sierpnia 1944 roku podjęli walkę z okupującymi Warszawę wojskami niemieckimi. Powstanie warszawskie trwało 63 dni. W tym czasie zginęło ok. 16 tys. uczestniczących w walkach wojsk polskich. Ucierpiała również ludność cywilna. Szacuje się, że zginęło nawet do 200 tys. osób.

1 sierpnia uczcimy pamięć poległych powstańców i podziękujemy tym, którzy są wśród nas – świadkom historii, bohaterom. W 75. rocznicę powstania warszawskiego mieszkańcy Pruszkowa będą mogli wziąć udział w uroczystościach przy ul. Waryńskiego 1. O 17.00 na terenie Elektrowni Pruszków nastąpi złożenie wieńców w obecności pocztów sztandarowych. Z kolei o 18.30 w Parku Kościuszki wszyscy będą mogli wspólnie śpiewać (nie)zakazane piosenki. Za oprawę muzyczną zadba Orkiestra Dęta Pruszkowianka.

Z kolei w Raszynie planowane jest wydarzenie „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze”. Początek zaplanowano na godz. 20.00. Wolontariusze będą rozdawać śpiewniki i znicze, zaprezentowana zostanie flaga państwowa.

28 lipca mieszkańcy gminy Michałowice uczcili 75. rocznicę powstania warszawskiego oraz bitwy i egzekucji w Pęcicach. Uroczystość otworzył koncert pieśni powstańczych Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od czapy”, następnie odbyła się msza św. w kościele w Pęcicach. Władze gminy, przedstawiciele różnych organizacji złożyli kwiaty na powstańczej mogile przed Pomnikiem-Mauzoleum.