reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów UOKiK ostrzega: Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

UOKiK ostrzega: Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

0
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na nieuczciwe praktyki. Co zrobić, żeby nie wpaść w pułapkę zastawioną przez oszustów?
Fot. Joanna Ferlian

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na nieuczciwe praktyki.  Co zrobić, żeby nie wpaść w pułapkę zastawioną przez oszustów?

W mediach regularnie pojawiają się informacje o kolejnych piramidach finansowych i innych nieuczciwych praktykach rynkowych. Oszustwa i próby wyłudzeń szczególnie nasiliły się w ostatnim czasie. Ma to związek z wyjątkową sytuacją, z jaką mamy do czynienia z powodu trwającej pandemii. Oferty „szybkiego zysku bez ryzyka” czy zakupu wyjątkowego produktu zapewniającego zdrowie zataczają coraz szersze kręgi.

UOKiK zdecydował się przygotować kampanię ostrzegającą przed tego typu oszustwami. ― W związku z licznymi skargami i sygnałami konsumentów, które do nas wpływają, przygotowaliśmy kampanię informacyjną, w tym dwa komunikaty do telewizji i radia, które przyczynią się do zwiększenia świadomości i bezpieczeństwa konsumentów ― mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kampania pod nazwą „Sprawdzaj, Czytaj, Pytaj” ruszyła 15 lipca.

UOKiK zwraca również uwagę, by przed tego typu nieuczciwymi praktykami przestrzegać seniorów. ― Konsumenci często ponoszą poważne straty finansowe, kupując u nieuczciwych sprzedawców. Co ważne, problem dotyczy również seniorów, na ogół ufnych i mniej skłonnych do dochodzenia swoich praw ― dodaje Tomasz Chróstny.

Co zrobić, by nie paść ofiarą naciągaczy?

 • Dokładnie sprawdzaj oferty ― zwłaszcza te pochodzące od nieznanych ci osób czy organizacji.
 • Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka!
 • Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane ci konta.
 • Sprawdzaj reklamy, które pojawiają się, gdy korzystasz z mediów społecznościowych ― czasem są powiązane z odpłatnymi usługami i zapraszaniem twoich znajomych do projektów biznesowych, które w rzeczywistości są piramidami finansowymi.
 • Piramidy finansowe mają kamuflaż ― neutralne albo pozytywnie wyglądające strony www, promujące np. przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, inicjatywy społeczne.
 • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy ― jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu.
 • Bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy chcą przyjść do twojego domu i przedstawić Ci jakiś produkt lub urządzenie.
 • Uważaj, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą tajemniczego, leczniczego produktu lub urządzenia ― to pewnie dobrze przygotowany manipulator, który sprzeda ci coś bezwartościowego.
 • Czytaj dokumenty, które podpisujesz.
 • Daj sobie czas na decyzję ― jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
 • Pytaj o zdanie lub opinię swoich znajomych lub najbliższych.
 • Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.

Czytaj również: Policja ostrzega przed fałszywymi e-mailami

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version