Umowa o pracę zamiast zlecenia

0
93
Reklama

Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała prawo wystąpić do pracodawcy o zmianę umowy zlecenia na etat.

PIP ma mieć większe uprawnienia w zakresie wpływania na zmianę sposobu zatrudnienia i rodzaj umów podpisywanych przez pracowników. W życie mogą niedługo wejść przepisy, dzięki którym inspektorzy zamienią umowę cywilno-prawną w umowę o pracę.

– Jeśli inspektor uzna, że np. samozatrudniony lub zleceniobiorca zarobkuje w warunkach wskazujących na etat, to wyda decyzję administracyjną zmieniającą jego kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę. Takie rozwiązanie ma się znaleźć w projekcie, który przygotowuje Państwowa Inspekcja Pracy – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ostatecznie to Sejm podejmie decyzję czy nowe przepisy wejdą w życie. Politycy nie negują tego pomysłu, ale podkreślają, że nowelizacja ma szeroki zakres i niełatwo będzie ją wdrożyć.

– W ubiegłym roku PIP skontrolowała 24,7 tys. umów cywilnoprawnych. W wyniku miękkich interwencji PIP (wystąpień, rekomendacji) w 2020 r. umowę o pracę otrzymało 1,5 tys. osób na umowach cywilnoprawnych (w bardziej reprezentatywnym z uwagi na sytuację sanitarną roku 2019 było to 3,8 tys. osób) – wskazuje gazeta.

Reklama

Czytaj również: Dotacje na wymianę kotłów

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj