Ulga podatkowa za oddanie osocza

0
514
Reklama

Lekarze i rządzący apelują o oddawanie osocza przez osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. W ramach zachęty zaangażowani ozdrowieńcy mogą liczyć na ulgę podatkową.

Krew w pandemii jest bardzo poszukiwana, a osocze ozdrowieńców bezcenne. Mimo, że przybywa osób, które łagodnie przeszły zakażenie koronawirusem, szpitale nadal są przepełnione. Dla wielu jedynym ratunkiem są respiratory i osocze osób, które wyzdrowiały. Zawarte w nim przeciwciała SARS-CoV-2, po przetoczeniu mają za zadanie zablokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Dawcami mogą być ci, którzy pokonali COVID-19 oraz osoby, które bezobjawowo przeszły zakażenie wirusem SARS-Cov-2. Do ozdrowieńców apelują medycy oraz rząd. Zachęcają ulgą podatkową, z której można skorzystać w rozliczeniu PIT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.

– Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa– wyjaśnia resort.

Ulga od darowizny

Możliwość skorzystania z ulgi w zeznaniu rocznym jest dodatkową zachętą w oddawaniu osocza dla chorych na koronawirusa. Chodzi o tak zwaną ulgę na darowizny. Najczęściej korzystają z niej podatnicy, którzy przekazują datki na działalność pożytku publicznego czy kultu religijnego. Okazuje się, iż można również odliczyć  honorowo oddaną krew, w tym osocze ozdrowieńców. Taka ulga to wyjątek od zasady powszechności opodatkowania. Jak każda preferencja ma ona jednak swoje określone reguły. Limit odliczenia wynosi 6 proc. dochodu rocznie i odnosi się do wszystkich darowizn. Ulgę na darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O. Jeżeli ktoś odda honorowo osocze do końca 2020 roku , skorzysta z odliczenia już w PIT za ten rok. Od stycznia oddaną krew będzie można odliczyć dopiero w PIT za 2021 r.

Rekompensata

Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie. Krwiodawcy rzadkich grup czy poddanych zabiegom uodpornienia otrzymują rekompensatę pieniężną (130 zł za 1 litr krwi). Oprócz krwi pobierane są także jej składniki – osocze i płytki krwi. W przepisach PIT krwiodawcy znajdą przepis wskazujący na sposób liczenia wartości takiej darowizny, który wynika z prostego wzoru: litry oddanej krwi lub jej składników x rekompensata pieniężna w wysokości 130 zł. Dorosły człowiek może oddać do 2,7 l krwi lub do 25 l osocza rocznie, zachowując odpowiednie przerwy między pobraniami. Oznacza to, że za krew pełna ulga może wynieść 351 zł rocznie, a za osocze maksymalnie 3250 zł rocznie.

Reklama

Czytaj także: Nowa ustawa covidowa

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj