Uczczą „Żołnierzy Wyklętych”

0
558
Reklama

3 marca w Pruszkowie odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Organizatorami obchodów są starosta Krzysztof Rymuza, prezydent Pryszkowa Paweł Makuch, a także Muzeum Dulag 121 i parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie.

Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą o godz. 10.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. 3 Maja 124, a zakończy się wykładem „Rotmistrz Witold Pilecki »wyklęty« – niezłomny w służbie Rzeczypospolitej”, który zostanie wygłoszony przez prof. Wiesława Jana Wysockiego w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A, o godz. 15.00.

Reklama

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” są formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. Na dużą rangę tej uroczystości wskazuje początek preambuły ustawy, na mocy której 3 lutego 2011 r., dopiero po około 50 latach od tragicznych wydarzeń, ustanowione zostało to narodowe święto:W hołdzie »Żołnierzom Wyklętym« – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Reklama