Szpitale ze szczepionką

0
889
Reklama

Resort zdrowia ogłosił listę 509 szpitali, których personel zostanie zaszczepiony przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności. Na liście znalazły się placówki z Pruszkowa i Grodziska.

Przygotowane przez ministerstwo zestawienie to pierwszy krok w realizacji ogłoszonego w ubiegłym tygodniu programu szczepień. Program zakłada podział populacji kraju na 4 grupy priorytetu szczepienia. Personel medyczny znalazł się w pierwszej z tych grup i przyjmie szczepienia w tzw. etapie zerowym. Ministerialna lista obejmuje tzw. szpitale węzłowe, które zaszczepią nie tylko własny personel, ale również pracowników innych jednostek, w tym przychodni czy aptek.

Na liście znajdują się dwa szpitale z naszego regionu. Chodzi o Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim i Szpital na Wrzesinie w Pruszkowie. Teraz placówki mają czas do niedzieli 20 grudnia, by zebrać dane osób, które otrzymają szczepionki w etapie zerowym. Nie znamy jeszcze dokładnych terminów szczepień, jednak minister Adam Niedzielski zapowiedział, że etap zerowy powinien zakończyć się w lutym. W następnej kolejności szczepionki otrzymają pracownicy i pensjonariusze domów opieki, seniorzy (od najstarszych) oraz służby mundurowe. Trzeci etap obejmie szczepienia kluczowych grup zawodowych, w tym nauczycieli czy pracowników transportu zbiorowego. Ostatni etap zakłada powszechne szczepienia dorosłej populacji.

Programy szczepień przeciwko COVID-19 już rozpoczęto w niektórych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. Podobnie jak w przypadku Polski, tam również w pierwszej kolejności do szczepienia jest kwalifikowany personel medyczny.

Podczas poniedziałkowej konferencji szef resortu zapowiedział także, że będzie rekomendował przedłużenie obowiązujących obostrzeń. Chce, aby obecny reżim został podtrzymany do 17 stycznia, a więc do końca ferii zimowych. Swoją rekomendację argumentował obawą przed wystąpieniem trzeciej fali zachorowań.

Reklama

Czytaj także: Ulga podatkowa za oddanie osocza

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj