Szpital w halach PTAK?

0
91

Coraz więcej wskazuje na to, że centrum PTAK Warsaw Expo zostanie przekształcone w szpital polowy. Obiekt sprawdzają służby, przeprowadzono już wizję lokalną.

Sytuacja epidemiczna w Polsce robi się coraz trudniejsza. Rosnąca liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 zmusiła rząd do podjęcia decyzji o budowie szpitali polowych. Pierwszy z nich powstaje na warszawskim Stadionie Narodowym i już są plany stworzenia kolejnego. Nieoficjalnie mówi się, że drugi szpital miałby powstać w halach PTAK Warsaw Expo.

Gotowość do przekształcenia centrum kongresowo-targowego na potrzeby walki z koronawirusem szefostwo obiektu deklarowało już wiosną.

– Jesteśmy gotowi, w przypadku nasilającej się pandemii koronawirusa, przekazać do dyspozycji władz w sposób całkowicie niekomercyjny obiekt PTAK Warsaw Expo znajdujący się w Nadarzynie na utworzenie szpitala polowego, tak jak zrobiono to we Włoszech, Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych. Na szpitale polowe dostosowano największe obiekty Expo w Mediolanie, Madrycie i Nowym Jorku – mówił prezes PWE Tomasz Szypuła już w marcu. Teraz podtrzymuje swoją deklarację i jest gotowy nieodpłatnie udostępnić tereny hal.

Ze strony rządowej nie padły na razie żadne deklaracje. Dziennikarzom Radia Kolor udało się jednak ustalić, że w Nadarzynie przeprowadzono już wizję lokalną, hale oglądali również m.in. strażacy. Takie ruchy mogą wskazywać, że decyzja, choć jeszcze nieoficjalna, już zapadła.

PTAK Warsaw Expo to 6 hal o łącznej powierzchni blisko 150 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo centrum dysponuje terenem ponad 500 tys. metrów przestrzeni zewnętrznej. Na tak rozległym terenie mogłoby stanąć nie tylko kilka, a nawet kilkanaście tysięcy łóżek, ale również dodatkowa infrastruktura.

Biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji, rząd zapewne ogłosi decyzję w sprawie utworzenia drugiego szpitala polowego na Mazowszu w ciągu kilku najbliższych dni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj