Szkoła w nowej odsłonie

0
431

3 września uczniowie SP w Ładach rozpoczęły naukę w nowych warunkach. Placówka zyskała m.in. nową aulę widowiskową, salę gimnastyczną i boisko ze sztuczną murawą. Obok powstało przedszkole, wyposażone w nowoczesny plac zabaw.

Decyzja podjęta – czas na budowę

Szkoła Podstawowa im. Ks. I. Poniatowskiego w Ładach istnieje od 50 lat. W latach 90. dobudowano do zasadniczego budynku skrzydło. Teraz reforma oświaty i przywrócenie ośmioklasowej podstawówki przyprawiła dyrektorów o niemały ból głowy. Nie inaczej było w Ładach. Konieczne były zmiany. – Zdawaliśmy sobie sprawę z rosnącej liczby osiedlających się w tym rejonie gminy młodych rodzin z dziećmi. Dodatkowo reforma oświaty niosła ze sobą konieczność wprowadzenia zmian lokalowych w szkołach. Od pewnego czasu chcieliśmy stworzyć w Ładach nowoczesny kompleks oświatowy na miarę XXI w., zapewniając odpowiednie warunki do nauki – podkreśla Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn.

Zanim ruszyła rozbudowa szkoły, trzeba było przygotować projekt. Po kilku próbach wyłonienia projektanta, w sierpniu 2016 r. raszyński urząd ogłosił przetarg na rozbudowę szkoły w Ładach. Wpłynęło sześć ofert, jednak najniższa z nich opiewała na kwotę 26 mln zł, podczas gdy gmina zarezerwowała w budżecie 22 mln zł. Udało się dołożyć brakującą kwotę. Pod koniec października podpisano umowę na rozbudowę szkoły.

Wystartowali

Na ten moment czekali od lat mieszkańcy Raszyna, dyrekcja i nauczyciele szkoły w Ładach. Wszyscy zdawali sobie sprawę z potrzeb lokalowych. Rozbudowę szkoły podzielono na kilka etapów. W ramach inwestycji wykonano m.in. kotłownię dla starej i nowej części szkoły oraz przebudowano istniejący budynek. Z myślą o aktywności fizycznej powstała hala sportowa o powierzchni blisko 1000 m2. Uczniowie zyskali również aulę widowiskową do spotkań, akademii i uroczystości. W kompleksie w Ładach znalazło się także miejsce dla przedszkolaków; wybudowano tu 4-oddziałową placówkę dla najmłodszych. W każdej z sal jest łazienka, miejsce do zabaw oraz szatnia. Powierzchnia szkoły wynosi blisko 7,9 tys. m2.

Komfortowe warunki

Obecnie nauczyciele i uczniowie mają odpowiednie warunki do pracy. W nowej części pojawiło się 17 sal lekcyjnych. Są też pracownie komputerowe, świetlice czy też biblioteka. – Komfort nauki jest niezwykle istotny. Poczyniliśmy kroki, aby szkoła w Ładach była kompletna dla uczniów i nauczycieli. Dzięki zwiększeniu powierzchni, dzieci i młodzież będą miały zapewnione jeszcze lepsze warunki do nauki i rozwijania swoich pasji. Głęboko wierzę, że szkoła w Ładach będzie dla wszystkich drugim domem – wyraża nadzieję Andrzej Zaręba.

Choć rok szkolny już trwa, oficjalnego otwarcia placówki jeszcze nie było. Uroczystości zaplanowano na 4 października. Rozpocznie je o 11:00 msza św. celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza w parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty w Dawidach Bankowych. Godzinę później odbędzie się uroczyste otwarcie placówki. Z kolei 6 października przewidziano dzień otwarty pełen wrażeń. – Przewidziano moc atrakcji. Wśród zaproszonych gości są m.in. naukowcy z Centrum Nauki Kopernik. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną również symulatory lotów. Ale najważniejszą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia naszej nowej szkoły podstawowej oraz przedszkola – powiedział nam wójt.