Szansa na dotację na wymianę pieca

0
601
Reklama

Gmina Raszyn prowadzi nabór wniosków o przyznanie dotacji na wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na ekologiczne. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentów do 30 kwietnia 2021 roku.

Świadomość ekologiczna stale rośnie. Z jednej strony to zasługa licznych akcji edukacyjnych, z drugiej rozwoju odpowiedniej infrastruktury. Chodzi m.in. o ścieżki rowerowe, parkingi przy węzłach przesiadkowych. Mieszkańcy mogą również korzystać z dofinansowań na wymianę źródeł ciepła, dzięki czemu ogranicza się emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Każdy może przyczynić się do lepszej jakości środowiska i czystszego otoczenia.

W gminie Raszyn ruszył nabór wniosków na wymianę źródeł ciepła. W budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych zamiast kotłów na paliwa stałe miałby pojawić się ekologiczne. Dzięki temu możliwe byłoby zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych w procesie spalania. Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia 2021 roku. Pierwszy krok to pobranie i wypełnienie dokumentów, które można znaleźć na stronie internetowej magistratu.

Realizacja programu będzie się odbywać do wysokości środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy. Co istotne, decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem przekazania dotacji jest wymiana źródła ciepła i złożenie wniosku o rozliczenie dofinansowania do 30 października 2021 roku.

Dotacja może zostać udzielona na dofinansowanie prac: demontaż starego źródła ogrzewania, zakup i montaż nowego, podłączenie do sieci gazowej i elektrycznej, rozprowadzenie pionów w budynkach wielorodzinnych oraz prac budowlanych, których zadaniem jest przystosowanie pomieszczeń na cele grzewcze. Trzeba podkreślić, że dofinansowanie dotyczy urządzeń fabrycznie nowych. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 50% środków kwalifikowanych. Do kotłów na gaz będzie to 4 tys. zł, na paliwa stałe – 3 tys. zł, zaś dla lokalu w budynku wielorodzinnym – 2 tys. zł. Dotacja nie obejmuje wykonania prac projektowych.

Reklama

W przypadku pytań niezbędną pomoc można uzyskać w raszyńskim referacie ochrony środowiska pod numerem: 22 701 79 05.

Czytaj również: Mazowsze zakazuje palenia w kominkach

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj