Świętowali 100-lecie

0
594
Reklama

11 listopada 2018 r. był wyjątkowym dniem dla wszystkich Polaków. Punktualnie o 12.00 w całym kraju wszyscy zatrzymali się i odśpiewali hymn. Również w Pruszkowie przygotowano bogaty program uroczystości.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie mieszkańcy Pruszkowa w samo południe odśpiewali hymn narodowy. Spod kościoła na Żbikowie do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono kwiaty, przeszedł Marsz Niepodległości.

Uroczystości były wzbogacone o akcenty muzyczne oraz spektakl teatralny. O 14.00 odbył się koncert „Wolności śpiew” w Muzeum Dulag 121, zaś o 19.00 w kościele św. Kazimierza zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej. Z kolei w Młodzieżowym Domu Kultury wystawiono spektakl „Krasiński – wieszcz niepodległości. Romantyczne rendez-vous”.

Odzyskanie niepodległości to niezwykle istotne wydarzenie w historii Polski, dlatego też w Centrum Kultury i Sportu można było zapoznać się z wystawą „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”. Z kolei na budynku starostwa powiatowego zaprezentowano iluminację świetlną dotyczącą 100-lecia. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą odzyskanie niepodległości.

Reklama

Mieszkańcy gminy Michałowice obchody zaczęli od mszy św. w kościele przy ul. Szkolnej 11. Kolejnym punktem był koncert w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza wraz z chórem. Następnie na mieszkańców czekał koncert patriotyczny. W kościele św. Szczepana w Raszynie po mszy św. odbyła się inscenizacja przygotowana przez Centrum Kultury Raszyn.

W przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości w Piastowie postawiono na aktywność w postaci Biegu Niepodległości na dystansie 5 km. Z kolei 11 listopada w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się uroczysta msza oraz koncerty patriotyczne szkolnych chórów. W samo południe na terenie OSP odśpiewano hymn, a o 13.15 miała miejsce inscenizacja „Barwy Mojej Ojczyzny” w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Występ przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4.

Z kolei w Nadarzynie, po mszy św. w kościele św. Klemensa, swój program artystyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Witolda Doroszewskiego. Następnie uczestnicy przeszli na plac Poniatowskiego, gdzie przemówienie wygłosił… Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się Andrzej Precigs.

Reklama