Sukces WOŚP mimo pandemii

0
318
Reklama

Mimo przeciwności, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała jak zawsze głośno i rekordowo.

Od blisko 11 miesięcy Polska zmaga się z koronawirusem. Pandemia skutecznie pozbawiła nas wielu aspektów codziennego życia – brak nam dostępu do kultury czy spotkań towarzyskich. Sytuacji nie poprawia też fakt, że nowe decyzje rządu w kwestii obostrzeń niejednokrotnie pojawiają się z dnia na dzień i są ogłaszane w ostatniej chwili. To wszystko mocno utrudniło organizację 29. Finału WOŚP. Z powodu trudnej sytuacji w kraju Fundacja WOŚP zdecydowała się zresztą przesunąć akcję. Tradycyjnie ogólnopolska zbiórka była organizowana w drugą niedzielę stycznia. Tym razem jednak akcja odbyła się 31 stycznia. Organizatorzy liczyli, że do tego czasu zniknie część obostrzeń – rząd zapowiadał bowiem zniesienie restrykcji 17 stycznia. Ostatecznie jednak obostrzenia przedłużono do końca stycznia, co uniemożliwiło przeprowadzenie imprez, które zwykle towarzyszą akcji WOŚP. Okazuje się jednak, że nawet tak trudne warunki nie mogły stanąć akcji na przeszkodzie, a hojność darczyńców pozwoliła pobić kolejne rekordy. Ogromną popularnością cieszyły się eSkarbonki – internetowe subkonta, na które można było przelewać datki bez wychodzenia z domu. Skarbonkę mógł założyć każdy wolontariusz, a suma zebranych tą drogą środków była doliczana do łącznego wyniku sztabu.

29 Finał WOŚP, wolontariusze, sztab WOŚP, powiat grodziski, powiat pruszkowski

Skutecznie…

Orkiestra zagrała z powodzeniem również w naszym regionie. W Grodzisku zorganizowany przy Centrum Kultury sztab zebrał łącznie ponad 161 tysięcy złotych. Rekordowo zagrał Milanówek, gdzie udało się zebrać 113,5 tys. zł. Świetnie poradziła sobie również Podkowa Leśna, gdzie deklarowana kwota przekroczyła 40 tys. zł. Najmniejszy sztab w powiecie, czyli Szkoła Podstawowa w Józefinie w gminie Żabia Wola, zebrał ponad 18 tysięcy złotych. Łącznie sztaby powiatu grodziskiego zebrały ponad 201 tys. zł.

Jeszcze lepiej prezentują się wyniki WOŚP w powiecie pruszkowskim. Tu wolontariusze zorganizowani w 10 sztabach zebrali blisko pół miliona złotych. W Pruszkowie sztab działający przy Szkole Podstawowej nr 2 zebrał łącznie ponad 60,5 tys. zł. Szkoła Podstawowa nr 10 zamknęła Finał wynikiem blisko 49 tys. zł. Orkiestra zagrała również w pruszkowskiej „ósemce”, gdzie zebrano prawie 9 tys. zł. Nie mogło zabraknąć także harcerzy – zorganizowany przez pruszkowski hufiec ZHP sztab zebrał ok. 18,5 tys. zł. Niekwestionowanym rekordzistą w powiecie pruszkowskim był sztab w Nowej Wsi w gminie Michałowice – tu padła kwota ponad 102 tys. zł. Świetne wyniki odnotowały też inne sztaby w gminie: Szkoła Podstawowa w Michałowicach zebrała ponad 36 tys. zł, zaś placówka w Komorowie – ponad 54 tys. zł. Rekordowo zagrał także Brwinów, gdzie zebrano blisko 54 tys. zł. W Piastowie deklarowana kwota na koniec dnia wyniosła prawie 58 tys. zł – to o ponad 9 tysięcy więcej, niż rok temu. Akcję zorganizował również Nadarzyński Ośrodek Kultury – tu udało się zebrać blisko 33 tysiące złotych.

Reklama

Warto pamiętać, że to kwoty deklarowane. W niektórych sztabach liczenie wciąż trwa. Dodatkowo jeszcze do 14 lutego będą prowadzone internetowe licytacje. Ostateczne wyniki tegorocznej zbiórki poznamy zapewne w połowie marca.

Czytaj także: Zmiany w 500+

… i bezpiecznie

Jak podkreślają szefowie sztabów, z którymi rozmawialiśmy, tegoroczny Finał odbył się bez przykrych incydentów. W naszych powiatach nie odnotowano przypadków napaści na kwestujących czy kradzieży puszki, co niestety czasami się zdarza. W tym roku jednak bezpieczeństwo przybrało również inny aspekt – zdrowotny. Wolontariusze kwestowali w obowiązkowych maseczkach, zaś sztaby liczące zostały wyposażone w rękawiczki oraz środki do dezynfekcji. Wszystko to oczywiście aby maksymalnie zredukować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Łączna deklarowana kwota zebrana przez WOŚP w ramach 29. Finału to blisko 127,5 mln zł. W chwili zamknięcia tego numeru naszego tygodnika na konto fundacji wpłynęło już ponad 30 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj