Stała linia autobusowa?

0
466
Reklama

Niewykluczone, że mieszkańcy Pruszkowa zyskają stałe połączenie autobusowe z Warszawą. Rozmowy w sprawie uruchomienia linii trwają.

Na czas remontu linii kolejowej 447 uruchomiono linię autobusową ZP. Pasażerowie bardzo chwalili sobie połączenie ze stolicą. Autobus w miarę sprawnie, poza godzinami szczytu rzecz jasna, przemieszczał się Alejami Jerozolimskimi do Dworca Zachodniego. Gdy pociągi wróciły na tory, ZP zniknęło z pruszkowskich ulic.

Autobusu nie ma, jednak temat wciąż jest żywy. Połączenie autobusowe Pruszkowa z Warszawą jest przedmiotem rozmów miasta z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie. – Nasze działania mają na celu uruchomienie nowej stałej linii. Odbyliśmy już rozmowy z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego, które miały miejsce pod koniec ubiegłego roku. Udało się wypracować obustronną chęć współpracy. Omówiliśmy możliwość wytyczenia trasy autobusu oraz częstotliwości jego kursowania – przedstawia Monika Michlewicz z Urzędu Miasta Pruszkowa.

Przedmiotem ustaleń pozostają cały czas warunki funkcjonowania linii. ZTM wysuwa następującą propozycję: – Poinformowaliśmy miasto Pruszków, że rozważamy uruchomienie linii autobusowej na trasie P+R Al. Krakowska – Pruszków/Os. Staszica przy kosztach dla miasta ok. 600 tys. rocznie. Częstotliwość 30 minut w szczycie, kursowanie tylko w dni robocze. Odpowiedzi miasta jeszcze nie otrzymaliśmy. W tym momencie nie deklarujemy terminu uruchomienia, bo na razie nie dysponujemy rezerwą taboru potrzebnego do jej obsługi. Gdy do porozumienia z Pruszkowem dojdzie, ogłoszony zostanie przetarg na obsługę tej linii – prezentuje Tomasz Kunert, kierownik działu prasowego ZTM.

Reklama

Miasta takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje. – Wstępna oferta, którą otrzymaliśmy od ZTM, jest mało korzystna dla miasta. Mamy swoje spostrzeżenia, do których będziemy starali się przekonać ZTM. Wiemy, jakie są oczekiwania naszych mieszkańców, dlatego będziemy dążyć do tego aby je w jak największym stopniu zrealizować – podkreśla Monika Michlewicz. – Autobus do Warszawy powróci. Jednak raczej nie będzie to trasa do Dworca Zachodniego. ZTM nie chce tworzyć konkurencji dla transportu szynowego. Ze względu na liczne formalności związane z utworzeniem nowej linii, nie możemy liczyć na uruchomienie jej wcześniej, niż we wrześniu – uzupełnia.

Czekamy zatem na efekty kolejnych rozmów. Więcej szczegółów powinniśmy poznać na wiosnę.

Reklama