Trial na Stawach Walczewskiego

121

Wielokrotnie mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego mieli już okazję uczestniczenia w pokazach trialu rowerowego. Tym razem będzie możliwość oglądania zawodów wysokiej rangi.

Po raz pierwszy na terenie grodziskich Stawów Walczewskiego odbędą się zawody w trialu rowerowym, którego punkty zaliczane będą do klasyfikacji Pucharu Polski. Zawody rozgrywane będą w dniach 31 sierpnia – 1 września, na specjalnie przygotowanym trialparku.

Trial rowerowy jest niezwykle widowiskową konkurencją rowerową, która zawsze przyciąga widzów. Rozgrywana jest na specjalnie przygotowanych rowerach, pozbawionych zbędnego siodełka, wyposażonych natomiast w dodatkowe stopki, bardzo mocne hamulce i dobry wolnobieg. Zawody rozgrywane są na torach naturalnych lub też specjalnych trialparkach, wyposażonych w przeszkody zbudowane z wykorzystaniem kamieni, pni i belek drewnianych, palet, opon a także płyt i kręgów betonowych. Zawodnik ma do przejechania trasę w określonym czasie, bez podpierania się nogą lub ręką, natomiast rower nie może dotknąć podłoża inną częścią niż opony. Każda podpórka niedozwolonymi elementami skutkuje przydzieleniem punktów karnych. Wygrywa zawodnik, który przejechał ustalone trasy z najmniejszą ilością punktów karnych.

Zawody w trialu rowerowym rozgrywane są na niewielkim placu, można więc dokładnie oglądać przejazd zawodników z każdej niemal strony. Nie jest to konkurencja wyścigowa, przejazdy są statyczne, uczestnicy muszą wykazać się doskonałym opanowaniem roweru, a przejazdy polegają głównie na wskokach na przeszkody, przeskokach, i zeskokach, zatrzymaniach z utrzymaniem równowagi, połączonych często z trikami.

Na terenie trialparku na Stawach Walczewskiego prowadzone są również zajęcia dla dzieci i młodzieży. Trenerem jest Karol Serwin, wielokrotny mistrz Polski, który zaprasza w każdy czwartek o godzinie 18.00.

Zapraszamy do oglądania przejazdów zawodników.