Sezon żeglarski otwarty

0
203

Początek maja to czas, kiedy wodniacy rozpoczynają swoją przygodę pod żaglami. W sobotę 4 maja, na Stawach Walczewskiego, odbyło się otwarcie sezonu żeglarskiego.

W samo południe, w przystani wodnej na Stawach Walczewskiego, rozpoczęły się atrakcje zorganizowane przez Szkołę Żeglarstwa Tradycyjnego. Największą popularnością cieszyło się oczywiście pływanie jachtami żaglowymi. Najmłodsi adepci pływania na darmowym paliwie, jakim jest wiatr, mogli spróbować swoich sił w pływaniu na najmniejszych jednostkach klasy Optymist. Przy okazji można było skorzystać ze wskazówek instruktora, który podpowiadał, jak należy manewrować łódką, aby prawidłowo wykonać zwrot czy też skutecznie wytracić prędkość podczas podejścia do pomostu. Na Optymistach rozegrane zostały również miniregaty.

Dla tych, którzy jeszcze nie radzą sobie z samodzielnym prowadzeniem jachtu, czekały dwie większe jednostki klasy Zefir, którymi można było popływać, ale już nie samodzielnie. Te łódki są trochę bardziej wymagające, dlatego prowadzone były przez doświadczonych sterników. W sobotę wiał bardzo przyjemny wiatr, który gwarantował bezpieczne, ale nie pozbawione prawdziwych emocji żeglowanie. Chętnych do pływania było wielu, dlatego trzeba było stać w długiej kolejce.

W hangarze prezentowany był zdalnie sterowany model jachtu żaglowego. Była to znakomita okazja porozmawiania z sympatycznym modelarzem, który chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i długo opowiadał o swojej pasji. Modelarstwo jest również znakomitą formą spędzania wolnego czasu i doświadczania czynnego kontaktu z wodą.

Zorganizowane były również „regaty” styropianowych łódeczek z żaglem, poruszających się w rynnach napełnionych wodą, a napędzanych siłą wiatru wydmuchiwanego przez zawodników. To bardzo prosta i możliwa do przeprowadzenia w każdym miejscu zabawa, która potrafi zapewnić możliwość sportowej rywalizacji przy użyciu bardzo prostego i taniego sprzętu. To również świetny pomysł na zabawę dla najmłodszych podczas np. urodzinowego przyjęcia.

Na miejscu można było porozmawiać o organizowanych przez Szkołę Żeglarstwa Tradycyjnego szkoleniach, rejsach i obozach. Zainteresowanych spędzaniem wolnego czasu pod żaglami odsyłamy do strony SŻT – www.szt.edu.pl, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Na tych, którym obce jest pływanie pod żaglami, czekały przycumowane rowery wodne oraz kajaki, które każdy może wypożyczyć i pływać bez konieczności posiadania specjalnych umiejętności. Jednym słowem, dla każdego coś pływającego.

Jedynym mankamentem zabawy na otwarcie sezonu był panujący tego dnia chłód, chociaż dla prawdziwego wodniaka to nie jest żadna przeszkoda. Grodziskim żeglarzom życzymy udanego sezonu, dobrych wiatrów i stopy wody pod kilem.