Brąz dla Polski

40

Cierpliwość była wskazana. Do ostatniego dnia mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie biało-czerwoni musieli czekać na medal. Mateusz Rudyk zdobył brąz w sprincie.

Nowy rozdział polskiego kolarstwa torowego. Mateusz Rudyk został pierwszym zawodnikiem z naszego kraju, który zdobył medal w rywalizacji sprinterów. Zmagania w tej konkurencji odbywają się od 1893 roku, więc to historyczny medal.

Mateusz Rudyk w półfinale mistrzostw w Pruszkowie rywalizował z Harrie Lavreysenem. Pierwszy przejazd wygrał Polak, jednak w dwóch następnych lepszy był Holender. Rudyk musiał zadowolić się walką o brąz. Zadanie nie było łatwe, ponieważ jego rywalem był Matthew Glaetzer, który w 2018 roku wywalczył złoto mistrzostw świata. Rudyk dał z siebie wszystko. Co prawda pierwszy wyścig wygrał Glaetzer, ale komisja sędziowska odebrała mu zwycięstwo z powodu nieprzepisowego zajeżdżania drogi Polakowi. Drugi przejazd dla Polaka i brąz Mateusza Rudyka stał się faktem! Złoto dla Lavreysena, srebro zdobył Jeffrey Hoogland.

W Pruszkowie blisko podium był dwukrotny mistrz Europy Wojciech Pszczolarski. 27-letni kolarz w wyścigu punktowym zajął czwartą lokatę. Drużyna sprinterów zmagania zakończyła na siódmym miejscu. Taki sam wynik biało-czerwoni osiągnęli w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Dziewiąty w scratchu był Adrian Tekliński, zaś dziesiąty w keirinie Krzysztof Maksel. Adrian Kaiser trzynasty w wyścigu na dochodzenie, Szymon Sajnok osiemnasty w omnium.

Pochodząca z Pruszkowa Urszula Łoś, wraz z Marleną Karwacką, uplasowała się na 10. miejscu w sprincie. Indywidualnie również nie udało się powalczyć o medal. Łoś była dziesiąta na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Ósmą pozycję w madisonie wywalczyły Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik. Warto wspomnieć, że pierwsza z wymienionych zawodniczek była 10. w omnium. Żeńska drużyna na dochodzenie zakończyła zmagania na 13. lokacie. Justyna Kaczkowska indywidualnie uplasowała się na dziewiątej pozycji, z kolei w scratchu wywróciła się tuż przed metą i nie ukończyła wyścigu.

Najlepiej w Pruszkowie zaprezentowali się Holendrzy, którzy wygrali klasyfikację medalową. Pomarańczowi zdobyli sześć złotych krążków, cztery srebrne i jeden brązowy. Drugie miejsce dla Australii (6, 3, 1). Trzecia lokata, z dwoma złotymi krążkami, dla reprezentacji Hongkongu.

W mistrzostwach świata wystartowało 452 zawodników.