Uniwersytet dla każdego

119

Mieszkańcy gminy Michałowice mogą rezerwować czas we wtorki. Czekają na nich wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Wszelkiego Wieku.

To nie pierwszy przypadek, kiedy w Michałowicach powstaje tego typu inicjatywa. Podobne pomysły były podejmowane w 2014 i 2016 roku. – Nieznane są mi powody, dla których od nich odstąpiono. Obecna formuła to z jednej strony pomysł Stowarzyszenia „Przyjazne Jutro”, a z drugiej przyczynek do myślenia o polityce senioralnej w naszej gminie. Zgłoszenie tego projektu w konkursie dla organizacji pozarządowych to strzał w dziesiątkę, wynikający wprost z potrzeb mieszkańców – wyjaśnia nam Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice. – Dzięki tej inicjatywie nasi mieszkańcy nie muszą już jeździć do okolicznych miejscowości, Pruszkowa czy Ursusa, aby wziąć udział w zajęciach proponowanych przez Uniwersytety III Wieku, bo mamy własny – dodaje.

Nie zabrakło chętnych, którzy podjęli się realizacji projektu. Stowarzyszenie „Przyjazne Jutro” dołożyło wszelkich starań, aby uniwersytet wystartował. Mieszkańcy mogą brać udział w interesujących wykładach, których tematy poruszają ciekawe zagadnienia. – Bez energii prezeski Stowarzyszenia „Przyjazne Jutro” Kasi Gizińskiej, wiceprezesa Jacka Gorzkowskiego, członków, wolontariuszy i sympatyków stowarzyszenia, tego projektu w tak szybkim czasie po prostu by nie było. Myślę, że jest to idea o ogromnym potencjale. Potwierdzają to podobne inicjatywy w Polsce. Gmina będzie wspierać ten projekt chociażby udostępniając największą salę jaką mamy, tak aby jak najliczniejsza grupa naszych mieszkańców mogła brać udział  spotkaniach. One po prostu nas rozwijają i wzbogacają – podkreśla Małgorzata Pachecka.

Pierwsze spotkanie odbyło się 7 maja. Gościem był mieszkaniec gminy Michałowice – prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski, a temat wykładu inauguracyjnego brzmiał „Choroby serca dziś i jutro. Jak uniknąć zawału serca”. Podczas kolejnego dyskutowano na temat technologii jutra. Spotkania  odbywają się we wtorki w sali multimedialnej urzędu gminy o godz. 11.00. Ostatni wykład zaplanowano na 18 czerwca. Wszyscy liczą, że projekt będzie kontynuowany. – Liczę na to, że spotkamy się znowu po wakacjach. Obecny program jest eksperymentalny o tyle, że starano się pokazać jak najszerszy przekrój tematów: od zdrowia, poprzez wiedzę technologiczną, etnograficzną, umiejętności społeczne do zagadnień związanych z muzyką i przyrodą. Choć to „tylko” wykłady, to jest w czym wybierać i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia wójt Michałowic.