Otwórzmy swoje ogrody

60

Już tylko dwa miesiące dzieli nas od Festiwalu Otwarte Ogrody. Tradycyjnie ogrody zostaną otwarte w pierwszej połowie czerwca.

Festiwal Otwarte Ogrody to impreza o niezwykłej formule, oparta na zaangażowaniu mieszkańców podwarszawskich miast-ogrodów. Pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku w Podkowie Leśnej, podczas 80. rocznicy powstania miasta. Idea festiwalu okazała się strzałem w „10”, i do Podkowy Leśnej szybko dołączały inne miasta-ogrody – Milanówek, Brwinów, Konstancin-Jeziorna, Zalesie, Komorów.

Podczas trwania festiwalu odbywa się swoista „wędrówka ludów”; mieszkańcy całymi rodzinami przemieszczają się po całym mieście, uczestnicząc w interesujących wydarzeniach, a jest w czym wybierać. Wystawy, happeningi, performance, koncerty, warsztaty, spotkania dyskusyjne, i mnóstwo innych atrakcji. Często nie sposób odwiedzić choćby te najbardziej interesujące, bo wszystkich raczej się nie da.

W tym roku Festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się w Brwinowie w dniach 7-9 czerwca (spotkanie organizacyjne odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury Okej), w Milanówku również w dniach 7-9 czerwca (zgłoszenia przyjmowane są do 13 maja), natomiast w Podkowie Leśnej tydzień później, od 14 do 16 czerwca (zgłoszenia przyjmowane były do 8 kwietnia).

Jak zwykle czeka nas mnóstwo atrakcyjnych propozycji. W organizację festiwalu angażują się lokalni artyści i mieszkańcy, którzy zaproszą nas do swoich ogrodów na spotkania z muzyką, do oglądania wystaw prac malarskich, rzeźbiarskich, fotograficznych, udziału w warsztatach rękodzieła, wspólnym śpiewaniu, obejrzenia spektakli teatralnych i wielu innych, które ogranicza jedynie pomysłowość mieszkańców pięknych ogrodów. Będzie to również okazja do spotkania i porozmawiania bezpośrednio z twórcami, którzy w tych dniach są wyjątkowo otwarci.

Festiwal jest również znakomitą propozycją na spędzenie wolnego czasu dla całych rodzin, a także okazją do spotkań z innymi mieszkańcami. Jest wielce prawdopodobne, że spotkamy tam ludzi o podobnych zainteresowaniach, z którymi wymiana myśli jest okazją do poszerzenia naszych horyzontów myślowych i zyskania nowych doświadczeń.

Podkowa Leśna zakończyła już przyjmowanie zgłoszeń, ale Brwinów i Milanówek zapraszają mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów. Wystarczy zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie koordynatorów, czyli Ośrodka Kultury Okej w Brwinowie oraz Centrum Kultury w Milanówku i wysłać lub zanieść osobiście wypełnioną kartę zgłoszenia.

Zachęcamy mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów, artystów do czynnego udziału w wydarzeniach, zaś mieszkańców do rezerwowania wolnego czasu w tych dniach. Do zobaczenia!