Okazja czyni złodzieja

134

Przed nami majówka, wielu z nas zapewne zaplanowało rodzinne wyjazdy. Grodziska straż miejska przypomina o tym, by nie ułatwiać złodziejom ich „pracy”.

Zbliżające się majowe święta w tym roku wyjątkowo sprzyjają dłuższemu wypoczynkowi, biorąc bowiem trzy dni urlopu, możemy wybrać się na dziewięciodniowy wypoczynek. To jest jednak znakomity czas dla złodziei, którzy starają się ten okres spędzić ciężko pracując nad tym, jak pozbawić nas pozostawionych bez nadzoru dóbr doczesnych. Nie możemy zakładać, że złodzieje nas nie odwiedzą, wręcz przeciwnie – powinniśmy zachować się tak, jakbyśmy to właśnie my byli na ich celowniku. Nie będzie to zbyt odległe od rzeczywistości, złodzieje bowiem rzadko ryzykują nie mając pewności, że ich wysiłek będzie opłacalny. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie techniczne posesji w postaci systemów alarmowych i antywłamaniowych. Dobry system alarmowy to podstawa. Dobrze jest też mieć opiekę firmy ochroniarskiej, lub chociaż zaprzyjaźnionego sąsiada, który w przypadku uruchomienia alarmu podejmie interwencję lub zawiadomi policję. Dobre stosunki sąsiedzkie są w takich sytuacjach bezcenne. Drzwi warto wyposażyć w dobre certyfikowane zamki, aczkolwiek złodzieje najchętniej wchodzą nie drzwiami, lecz oknami. Dobrze sprawdza się również niedrogie urządzenie włączające i wyłączające światła, które sprawiają wrażenie, że ktoś jest w domu.

Przed wyjazdem, w miarę możliwości przenieśmy nieduże lecz cenne przedmioty i urządzenia, takie jak biżuteria, elektronika, sprzęt fotograficzny, do rodziny lub przyjaciół, tam będą bezpieczniejsze. Przed wyjazdem powinniśmy odciąć zawór główny wody i gazu. Warto również poprosić sąsiada o wyjmowanie korespondencji ze skrzynki na listy.

Jeżeli posiadamy samochód, który zostawiamy w domu, zadbajmy, aby stało on w miejscu bezpiecznym, z dala od drzew. Kapryśna pogoda może spowodować, że wiatrołomy poważnie uszkodzą nasze auto.

Nie ułatwiajmy życia złodziejowi. Nie opowiadajmy o swoim majątku w miejscach, gdzie może to usłyszeć ktoś obcy. Nie chwalmy się na portalach społecznościowych tym, że wyjeżdżamy, a tym bardziej nie informujmy o terminie swojego wyjazdu. Pamiątkowe zdjęcia zamieszczajmy dopiero po powrocie, a nie w trakcie wypoczynku. Nie zostawiajmy też w domu pieniędzy.

Oprócz wyposażenia mieszkania w odpowiednie zamki, alarmy, automaty uruchamiające światła, warto ubezpieczyć nasz dobytek. Warto gromadzić dowody zakupu lub gwarancje na cenne wyposażenie i przedmioty, gdyż wtedy łatwiej będzie nam uzyskać odszkodowanie.

Jeżeli zadbamy o swój dobytek, złodziej będzie miał znacznie utrudnione zadanie, a w przypadku włamania zminimalizujemy straty.