O ludzkiej kondycji w czasach ekstremalnych

0
216

W piątek 29 marca, w „Galerii 50m²” Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, odbył się wernisaż wystawy „O ludzkiej kondycji w czasach ekstremalnych”, poświęcona profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędy Gminy Nadarzyn, Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, młodzież z Gimnazjum w Nadarzynie oraz mieszkańcy. Honorowym gościem wernisażu był syn profesora, a zarazem założyciel Fundacji im. prof. Władysława Bartoszewskiego, dr Władysław Teofil Bartoszewski.

Wystawa przybliża nam postać wybitnego humanisty, filozofa, myśliciela, polityka i dyplomaty, który zawsze stał ponad podziałami, budując mosty między ludźmi i między narodami. Władysław Bartoszewski był więźniem obozu Auschwitz, z którego udało mu się ujść z życiem. Był żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Zawsze, niezależnie od czasu i okoliczności, niósł pomoc innym ludziom, bowiem to leżało w jego naturze.

W powojennej Polsce odegrał wielką rolę w procesie polsko-niemieckiego dialogu i pojednania. Jak sam powiedział, nigdy nie przypuszczał, że będąc więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego, jako pierwszy Polak będzie przemawiał z trybuny niemieckiego parlamentu.

Profesor Bartoszewski dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, senatorem IV kadencji, w latach 2007-2015 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego praca i postawa życiowa uhonorowana została wieloma odznaczeniami, a najważniejsze z nich to Kawaler Orderu Orła Białego oraz Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Dr Teofil Bartoszewski długo opowiadał o działalności swojego ojca, często sięgając do bardzo rodzinnych, osobistych wspomnień. Poznaliśmy profesora jako młodego chłopca, dowiedzieliśmy się o ważnych zdarzeniach, które określiły charakter i postawę życiową profesora, ukształtowały jego kręgosłup moralny. Jedną z jego dewiz życiowych, była taka piękna myśl – „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

Opowiedział również o działalności założonej w 2018 roku i prowadzonej przez siebie fundacji, której celem jest popularyzacja myśli, postaw i wartości moralnych cechujących profesora Władysława Bartoszewskiego. Przedstawił też propagowany przez fundację cykl 11 lekcji dla uczniów szkół średnich, bazujących na wywiadach udzielonych przez prof. Bartoszewskiego. Lekcje te zostały opracowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, a mogą one być elementem zajęć z języka polskiego, etyki, filozofii i wiedzy o społeczeństwie.

Wystawa była możliwa do zaprezentowania w Nadarzynie dzięki inicjatywie wójta gminy Nadarzyn Dariusza Zwolińskiego przy współpracy z Fundacją Instytutu im. Władysława Bartoszewskiego.

Wystawa pozostanie w Galerii NOK do 4 kwietnia, następnie przeniesiona zostanie do budynku Urzędu Gminy Nadarzyn, gdzie również będzie można się z nią zapoznać. Polecamy i zapraszamy!