Mistrzowie zbiórki makulatury

0
179

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego każdego roku organizuje akcję zbiórki surowców wtórnych. W tym roku akcja odbyła się po raz piętnasty.

W tym roku mazowieckie dzieci i młodzież biorące udział w akcji, zbierały makulaturę i plastikowe butelki. Ponad 12 tysięcy przedszkolaków i uczniów z 96 mazowieckich placówek oświatowych zebrało ponad 509 ton makulatury oraz 25,5 tony butelek PET.

Formuła konkursu łączy elementy dobrej zabawy, zdrowej rywalizacji i dużych walorów edukacyjnych. To świetna metoda na wykształcenie w młodych ludziach nawyków selektywnego gromadzenia odpadów i uświadomienie znaczenia dbałości w ten sposób o środowisko naturalne. Podczas akcji uczestnicy dowiadują się w jaki sposób zbieranie surowców wtórnych wpływa na środowisko. Informacja o tym, że każda zebrana tona makulatury spowoduje, że 17 drzew nie zostanie wyciętych, działa na wyobraźnię młodych ludzi.

Podczas tegorocznej edycji konkursu, która trwała od 3 grudnia 2018 r. do 1 kwietnia 2019 r., zadaniem uczestników było zebranie jak największej ilości makulatury i butelek PET oraz oddanie ich do punktu skupu. Do zadań uczestników należało również bieżące raportowanie przebiegu zbiórki i przesyłanie potwierdzeń przekazania surowców do punktu skupu.

Spośród wszystkich zgłoszeń wyłonionych zostało 18 laureatów, którzy klasyfikowani byli w sześciu kategoriach wiekowych. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, takie jak oczyszczacze powietrza z filtrem, zestawy elementów magnetycznych do doświadczeń i zabawy, dyski sensoryczne dla przedszkoli, zestawy do badania jakości powietrza dla szkół, zestawy obwodów elektrycznych, kompasy, książki oraz pomoce dydaktyczne, np. plansze ścienne ilustrujące pierwszą pomoc w zagrożeniu życia. Oprócz tego wszyscy finaliści wzięli udział w wykładzie naukowym na temat robotyki i technologii XXI wieku Robo-Eksperymentarium.

Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie, którzy z punktacją 42,38 pkt. Zajęli trzecie miejsce w grupie szkół podstawowych powyżej 401 uczniów.

Gratulujemy!