Lepiej zapobiegać niż leczyć

0
241

Zapobieganie chorobom jest zawsze tańsze i bezpieczniejsze niż późniejsze ich leczenie. Tę prawdę doskonale rozumie samorząd gminy Brwinów.

Od kilku już lat wśród dziewcząt mieszkających na terenie gminy Brwinów prowadzony jest program zapobiegania zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, który jest sprawcą zachorowania w późniejszym wieku na raka szyjki macicy. Każdego roku z powodu raka szyjki macicy umiera aż 1800 kobiet. Pod tym względem Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Szczepienie młodych dziewcząt jest najlepszą metodą zapobiegania zachorowaniu na RSM. Szczepionka jest skuteczna, zanim dojdzie do zakażenia; po zakażeniu niestety już nie skutkuje, dlatego tak ważne jest szczepienie nastolatek.

Szczepienia są dobrowolne i w całości refundowane przez gminę Brwinów. Ponieważ przeprowadzane jest wśród dziewcząt nieletnich, wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. W marcu i kwietniu organizowane są spotkania informacyjne dla rodziców dziewcząt urodzonych w 2004 r., które są mieszkankami gminy Brwinów, dlatego konieczne jest zameldowanie na pobyt stały lub czasowy na terenie gminy. W trakcie spotkań rodzicom udzielone zostaną szczegółowe informacje na temat szczepień. W tym roku szczepienia przeprowadzone będą przez Lecznicę Rodzinną ALFA z Brwinowa.

21 marca odbyło się już spotkanie informacyjne z lekarzem w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Kolejne odbędą się:

– 11.04.2019 r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Żółwinie.

TERMINY SZCZEPIEŃ – Pierwsza dawka

Szczepienia pierwszą dawką odbędą się w NZOZ Lecznicy Rodzinnej ALFA przy ul. Powstańców Warszawy 8 w Brwinowie w terminach:

– 24.04.2019 r. w godz. 12.30-13.30 – dla uczennic z ZSO w Brwinowie;

– 24.04.2019 r. w godz. 13.30-14.30 – dla uczennic z SP nr 1 w Brwinowie;

– 24.04.2019 r. w godz. 15.15-17.00 – dla uczennic z SP w Otrębusach, SP w Żółwinie oraz dla dziewczynek zamieszkałych w gminie Brwinów, ale nie uczęszczających do żadnej z ww. szkół.

Każdorazowo przed podaniem szczepionki wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Koszt szczepienia pokrywany jest w całości z budżetu gminy.

Oprócz profilaktyki przeciw HPV, samorząd pochylił się także nad problematyką nowotworów piersi. Po raz kolejny na terenie gminy Brwinów będą wykonywane badania mammograficzne, refundowane przez NFZ. Badanie adresowane jest do kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli do kobiet w wieku 50-69 lat (roczniki 1949-1968). Warunkiem wykonania badania jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego i w okresie ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach profilaktyki zdrowotnej finansowanej przez NFZ.

Badania będą przeprowadzane w kwietniu, czerwcu i lipcu w Mammobusie, który zaparkuje przy ul. Moniuszki obok Urzędu Gminy w Brwinowie.

Badania będą przeprowadzane w terminach:

– 11 kwietnia – Mammo-Med Sp. z o.o.;

– 18 kwietnia – Geneva Trust Polska Sp. z o.o. NZOZ Profilaktyka i Diagnostyka;

– 6 czerwca – Lux Med Diagnostyka;

– 27 czerwca – Geneva Trust Polska Sp. z o.o. NZOZ Profilaktyka i Diagnostyka;

– 8 lipca – Mammo-Med Sp. z o.o..

Panie chętne do przeprowadzenia badania proszone są o wcześniejsze telefoniczne zarezerwowanie terminu i godziny badania.