Kolejny mural w Milanówku

112

W sobotę 27 lipca na terenie Milanowskiego Centrum Kultury odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego muralu. To kolejny plenerowy obraz wkomponowany architekturę miasta.

W uroczystości wzięli udział współtwórcy, przedstawiciele samorządu miasta, Milanowskiego Centrum Kultury, milanowscy tenisiści oraz wielu mieszkańców, którzy albo przychodzą tu pograć w tenisa, albo po prostu lubią to ważne dla Milanówka miejsce.

W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Piotr Remiszewski powiedział, że pojawiają się różne pomysły związane z kortami w Milanówku, niektórzy chcieliby przenieść je na Turczynek, jednak zapewnił, że dopóki on jest burmistrzem, korty nie zmienią swojej lokalizacji. Za te słowa burmistrzowi podziękował Włodzimierz Filipiak – trener i opiekun kortów, który odetchnął z ulgą i powiedział, że teraz będzie już mógł spokojnie pracować.

Burmistrz Remiszewski wręczył drobne okolicznościowe upominki Włodzimierzowi Filipiakowi, Dyrektor MCK Anecie Majak, projektantowi muralu Tobiaszowi Bułynko oraz wszystkim którzy brali udział w tworzeniu tego pięknego obrazu.

Dobrze się stało, że dzieło zaprojektował ten sam artysta, który jest autorem sąsiadującego z nim muralu niepodległościowego. Dzięki temu oba te obrazy wprawdzie różnią się między sobą, zachowują jednak przy tym spójną stylistykę, doskonale się uzupełniając. W tle oczywiście widzimy „bułynkowe” formy geometryczne, na których widzimy trzy kobiety, które grały na milanowskich kortach – Martę Domachowską, Halinę Konopacką i Jadwigę Jędrzejewską.

Po przecięciu wstęgi na pamiątkowej tablicy, przyszedł czas na wysłuchanie historii polskiego tenisa, którą w zajmujący sposób przedstawił prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa dr Jerzy Zieliński. O historii powstania kortów w Milanówku opowiedział Mieczysław Golański, który był jednym z tych zapaleńców społeczników, dzięki którym te korty powstały.

Warto było również obejrzeć wystawy – zabytkowych rakiet tenisowych z kolekcji doktora Zielińskiego oraz archiwalnych materiałów prasowych związanych z milanowskim tenisem.

Spotkanie zakończył turniej mikstowy tenisa ziemnego.

Do Milanówka tenis zawitał w 1909 roku. Razem z utworzeniem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego oraz budową Teatru Letniego powstały również korty tenisowe. Ich budowę zawdzięczamy głównie pracy społeczników, którzy własną pracą stworzyli to szczególne miejsce.

W pierwszych latach po wojnie, teren zwany „Rozrywką” wraz z kortami tenisowymi przeszedł pod władanie gminy. Dzięki aktywności radnej, nauczycielki wychowania fizycznego i działaczki Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Morwa” Zofii Iwaszkiewicz, cały ten teren wraz kortami i Teatrem Letnim przejęty został przez miejscowe T.K.K.F. W połowie 1998 roku Rada Miejska przekazała cały teren wraz z kortami do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Kultury, czyli obecnego Milanowskiego Centrum Kultury.

W Milanówku grało wielu świetnych zawodników. Pojawiał się tutaj m.in. Stanisław Czetwertyński – czterokrotny mistrz Polski, reprezentant naszego kraju w Pucharze Davisa. Na milanowskich kortach grywała Jadwiga Jędrzejowska – finalistka Wimbledonu z 1937 roku, zwyciężczyni wielu znaczących turniejów. Grywała tu również Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska z Amsterdamu w rzucie dyskiem, a także Marta Domachowska, która swoje pierwsze kroki w tenisie stawiała na milanowskim korcie pod okiem Włodzimierza Filipiaka. Domachowska była przez pewien czas „pierwszą rakietą Polski”, natomiast w rankingu WTA w 2007 roku zajmowała 37. pozycję.

Milanowskie korty tenisowe zawsze cieszyły się ogromną popularnością i pozostało do dziś.