Karta Seniora dla mieszkańców Nadarzyna

147

W czwartek 13 grudnia, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, odbyła się uroczysta inauguracja Ogólnopolskiej Karty Seniora dla mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia.

Organizatorem programu „Ogólnopolska Karta Seniora” jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa, które od 6 lat zajmuje się działaniami na rzecz seniorów. Jego nadrzędnym celem jest dotarcie do grupy docelowej, którą tworzą osoby po 60. roku życia oraz zaoferowanie im różnych możliwości rozwoju. Podczas inauguracji w Nadarzynie obecny był przedstawiciel Stowarzyszenia MANKO – Marek Pilch, który przedstawił podstawowe założenia programu.

Podstawowym założeniem programu Ogólnopolska Karta Seniora jest aktywizacja działań w trzech kierunkach – wśród seniorów, przedsiębiorców i samorządów lokalnych. Karta umożliwi zaangażowanie seniorów w życie kulturalne i społeczne poprzez łatwiejszy dostęp do oferty kulturalnej czy też szerokiej gamy usług. Dla przedsiębiorców jest to poszerzenie grupy odbiorców, co skutkuje zdynamizowaniem popytu na oferowane przez nich usługi, które dla seniorów były często niedostępne cenowo. Samorządy lokalne ułatwiają seniorom załatwienie formalności, tworząc zaś lokalną edycję OKS, stymulują również przystępowanie do programu lokalnych przedsiębiorców.

Ogólnopolska Karta Seniora jest bezpłatna, bezterminowa i ważna na terenie całego kraju. To karta imienna, więc nie może być przekazywana komuś innemu.

Posiadacz karty jest upoważniony do otrzymania zniżki w ponad 320 firmach i instytucjach w całym kraju. Dzięki niej można zorganizować sobie tani wypoczynek, wyjechać na wycieczkę, skorzystać z zabiegów kosmetycznych czy restauracji, nauczyć się języka obcego.

Wśród propozycji dla seniorów znaleźć można  firmy oferujące takie atrakcyjne usługi, jak zajęcia taneczne, wycieczki jednodniowe, pobyty stacjonarne w sanatoriach, bilety wstępu do muzeum, turnusy w ośrodkach rehabilitacyjno-wypoczynkowych, zabiegi lecznicze w ośrodkach, protetykę i usługi stomatologiczne, usługi weterynaryjne, usługi wulkanizacyjne i mechanikę samochodową, usługi remontowo-budowlane, specjalistyczne porady lekarskie, podróże wykupione w biurze podróży Neckerman, a także wizyty w salonach fryzjerskich, hotelach, itp.

Podczas inauguracji programu w Nadarzynie wójt Dariusz Zwoliński wręczył Ogólnopolskie Karty Seniora 90 mieszkańcom, którzy do tej pory złożyli już wnioski o wydanie dokumentu. Spośród nadarzyńskich firm do programu przystąpiły już trzy – kwiaciarnia Suchy Badyl, Studio Figura oraz Agroturystyka-Pokoje Zimna Woda.

Wniosek o wydanie karty seniora może złożyć każdy, kto ukończył 60. rok życia. Wypełniony kwestionariusz należy złożyć w kancelarii Urzędu Gminy Nadarzyn. Wniosek dostępny jest na stronie Urzędu Gminy.