„Jukawa” pod ochroną

0
167

Mazowiecki konserwator zabytków objął ochroną przepiękny i wyjątkowy pensjonat z 1928 roku.

Willa „Jukawa” została zaprojektowana przez architekta Rzepeckiego i wzniesiona w 1928 r. przy ulicy Parkowej 19 w Podkowie Leśnej. To jeden ze stu domów, które powstały w Podkowie przed 1930 rokiem.  Funkcjonował jako pensjonat letni, po wojnie jako państwowe gimnazjum i liceum, a od lat 50. do 2012 r. w willi mieszkali lokatorzy.

Willa została wzniesiona w eklektycznym stylu, z elementami architektury dworkowej oraz zakopiańskiej. To typowy styl dla przedwojennych drewnianych obiektów letniskowych.

– Budynek posiada niewątpliwe wartości artystyczne i historyczne, umożliwiające objęcie go ochroną poprzez indywidualny wpis do rejestru zabytków nieruchomych – uzasadnia swoją decyzję konserwator. – Przede wszystkim dawny pensjonat stanowi cenny relikt budownictwa letniskowego Podkowy Leśnej o cechach budownictwa podhalańskiego, z elementami secesji. Szczególna wartość willi wynika również z zachowania w bardzo dużym stopniu i dobrym stanie oryginalnej substancji i formy architektonicznej, wraz z pierwotnym układem pomieszczeń, detalami wystroju elewacji i wnętrz, stolarką okienną i drzwiową oraz elementami wyposażenia.