Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

0
217

Gmina Nadarzyn rozpoczęła akcję wyposażania pieszych w odblaski.

Gmina Nadarzyn jest gminą wiejską; wiele dróg nie ma tu chodników, dlatego wszystkie dzieci dowożone są do szkoły gimbusami, od przystanku do domu muszą jednak dojść pieszo. Sprawy bezpieczeństwa na drodze traktowane są przez władze gminy bardzo poważnie, dlatego gmina rozpoczęła akcję wyposażania pieszych użytkowników ruchu drogowego w elementy odblaskowe.

Wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński przekazał na ręce funkcjonariuszy straży gminnej pakiet różnorodnych elementów odblaskowych – kamizelek, opasek i zawieszek. Kamizelki przeznaczone są dla dorosłych użytkowników drogi, zawieszki i opaski będą wręczane dzieciom. Odblaski z napisem „Gmina Nadarzyn” będą rozdawane dzieciom podczas spotkań na temat bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach.
– Odblaski będą także wręczane osobom, które w rażący sposób nie dostosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym, w myśl których każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy – dodaje komendant straży gminnej Adam Piskorz.

Trzeba mieć świadomość tego, że poruszający się po nieoświetlonej drodze pieszy, zwłaszcza ubrany na ciemno, jest dla kierowców praktycznie niewidoczny. Często obserwowanym obrazkiem są również piesi poruszający się po prawej, zamiast po lewej stronie jezdni, wykazujący tym nieuzasadnioną wiarę w to, że kierowca musi go zobaczyć. Doświadczenie pokazuje jednak, że szybciej pieszy zauważy samochód, niż kierowca pieszego, dlatego zgodnie z przepisami, pieszy powinien korzystać z poboczy, a gdy ich nie ma, powinien iść lewą stroną jezdni. Oprócz tego nagminnie łamany jest nakazany przez kodeks drogowy obowiązek używania przez pieszego poruszającego się po zmroku poza terem zabudowanym, elementów odblaskowych. Pieszy bez odblasków widziany jest przez kierowcę z odległości ok. 15-30 metrów. Dystans ten, samochód jadący z dozwoloną prędkością, pokonuje błyskawicznie! Pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest z odległości 150 metrów. Kamizelka odblaskowa i opaska kosztują po ok. 5 zł, zawieszka ok. 2 zł. Na ile piesi – przeciwnicy używania odblasków wyceniają swoje życie? Łatwo stawiamy zarzuty kierowcom. Że jeżdżą nieuważnie, za szybko, nie szanują innych użytkowników drogi. Owszem, bywa i tak, ale to nie zwalnia nas z odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Nośmy więc odblaski!