Jak napisać CV?

0
221

Temat wydaje się banalnie prosty. Każdy potrafi wypisać w punktach swoje doświadczenie i wykształcenie. Jednak o tym, czy rekruter odrzuci twoje CV, decyduje zaledwie 6 sekund. Warto więc napisać je tak, żeby było wyjątkowe.

Uważasz, że jesteś świetnym pracownikiem, a twoje doświadczenie wypisane w CV to potwierdza? Pytanie tylko, czy rekruter w ogóle dotrze do wypunktowanego doświadczenia, zanim odrzuci twoje CV.

Największy portal rekrutacyjny na świecie, The Ladders, przeprowadził badanie, z którego wynika, że rekruter w ciągu 6 sekund podejmuje decyzję, czy odrzucić CV, czy je przeczytać. To tylko średnia czasu, zdarza się, że na zdjęciu kandydat czy kandydatka występuje w hawajskich szortach czy w bikini (serio), wtedy rekruterowi wystarczy tylko sekunda. Rzadko się jednak zdarza, żeby ktoś przeczytał uważnie twoje CV.

Jak więc skonstruować CV?

Najlepiej postaw się w miejscu rekrutera. Ma on do przejrzenia wiele CV, ale ma na to ograniczony czas. Pracodawca bowiem chce zatrudnić nowego pracownika w konkretnym terminie, najczęściej krótkim. Rekruter musi wybrać życiorysy osób, z którymi spotka się na rozmowie kwalifikacyjnej. To wszystko zajmuje czas, rekruter ogranicza go więc do minimum. Stwórz więc CV w taki sposób, aby najważniejsze informacje były najbardziej widoczne.

Najważniejsza w CV jest treść. Musi być ono czytelne i przejrzyste. Pod swoim nazwiskiem wstaw nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Dzięki temu rekruter będzie miał poczucie, że nie wysłałeś 100 takich samych dokumentów do wielu osób.

Zacznij od podsumowania zawodowego. W dwóch zdaniach napisz kim jesteś i czym się zawodowo zajmujesz. Większość osób tego nie robi, dlatego twoje CV tym właśnie może się wyróżnić. Potem, już w punktach, opisz swoje doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, że najważniejsze są dwa ostatnie stanowiska. Możesz je pogrubić i szerzej opisać twoje obowiązki.

Nie kłam. Jeżeli pracowałeś od grudnia danego roku napisz tak. To akurat jest sprawdzalne, a kłamstwo zawsze cię zdyskwalifikuje. Nie pomijaj też miesiąca. To stary sposób aby wywrzeć wrażenie, że pracowałeś rok, a nie w grudniu i w styczniu. Rekruterzy to wiedzą.

W opisie obowiązków napisz konkretnie co udało ci się sprzedać i ile, a nie, że jako handlowiec odpowiadałeś za sprzedaż.

A co z umiejętnościami? Czytelne CV może być podzielone na sekcje. Umiejętności są ważne, ale doświadczenie ważniejsze. Żeby nie umieszczać ich na dole, możesz to zrobić z boku. Na „marginesie” możesz umieścić zdjęcie, nazwisko, nazwę stanowiska i umiejętności. Możesz margines wyróżnić innym kolorem, szarym czy niebieskim.

Nie skupiaj się za to przesadnie na wykształceniu, zwłaszcza kiedy masz duże doświadczenie. Wystarczy, że napiszesz jakie masz i napisz z jakiej uczelni, jej adres możesz sobie odpuścić.

Aby CV było bardziej czytelne możesz używać pogrubień i podkreśleń, ale nigdy nie używaj różnych czcionek. Wydrukuj je i spójrz na nie okiem rekrutera. A potem wyślij.