Dorodne okazy

121

Gmina Brwinów zachęca do udziału w kolejnej edycji konkursu na największy owoc i warzywo. Kto pobije rekord wyhodowania ponad kilogramowego pomidora, 13-kilowego arbuza czy dyni o obwodzie 77 cm? Uprawa atrakcyjnego okazu na własnej działce, to nie tylko okazja do pochwalenia się znajomym, ale także możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród w konkursie.

Jak podkreślają znawcy tematu, wyhodowanie dużych warzyw lub owoców jest możliwe dzięki zapewnieniu im optymalnych warunków, a także znajomości pewnych uprawowych trików. Przede wszystkim powinny być zasadzone w odpowiednim miejscu – właściwie nasłonecznionym oraz nawiezionym obornikiem, w glebie odpowiadającej wymaganiom gatunku. Równie ważne jest dostarczanie roślinom potrzebnej ilości wody oraz nawozów. W ostatniej kwestii należy jednak zachować ostrożność – przenawożenie warzyw może skutkować ich gigantyzmem, ale jednocześnie powodować utratę właściwości odżywczych i smakowych. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Brwinów, który jest organizatorem konkursu, ma na uwadze promowanie upraw ekologicznych, aby wyhodowane na własnych działkach i w ogrodach warzywa i owoce cieszyły nas nie tylko z powodu okazałych rozmiarów, ale także swoim smakiem, zapachem i właściwościami odżywczymi.

Dotychczasowe edycje konkursu cieszyły się dużym powodzeniem. Zwycięski pomidor wyhodowany dwa lata temu przez mieszkańców Żółwina miał wagę 1,02 kg. Laureaci w nagrodę, na własne życzenie, otrzymali 175 kg rzepaku, który zamierzali przetworzyć na olej. Jak zapewniali, taka nagroda sprawi im więcej radości niż sprzęt ogrodowy czy sadzonki roślin. Najbardziej okazałym owocem wszystkich edycji okazał się ważący prawie 13 kg arbuz zwyczajny, wyhodowany w Brwinowie przez studenta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Pomimo niezbyt sprzyjających w tym roku warunków do upraw z powodu suszy, namawiamy do podjęcia wyzwania. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić kartę zgłoszenia i załączyć do niej zdjęcie wyhodowanego przez okres letni owocu lub warzywa wraz z krótkim opisem hodowli. Warunkiem udziału w konkursie jest również okazanie komisji konkursowej dorodnego plonu w miejscu jego wyhodowania. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe w dwóch kategoriach: najbardziej dorodny owoc i najbardziej dorodne warzywo.

Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa na zgłoszenia okazów najdorodniejszych pod względem wielkości, ciężaru i objętości czeka do 4 października 2019 r. Więcej informacji na stronie: www.konkursy.brwinow.pl.