Brave Kids w Mediatece

0
213

Już 28 czerwca w grodziskiej Mediatece będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spektaklu, który powstał podczas pracy dziećmi w ramach ogólnopolskiego projektu Brave Kids.

Projekt Brave Kids powstał z inspiracji niezwykłego człowieka, doktora Akonga Tulku Rinpoche, tybetańskiego lamy, lekarza i filantropa, założyciela organizacji charytatywnej ROKPA International, która od ponad 35 lat prowadzi projekty pomocowe oraz edukacyjne, m.in. w Nepalu, tybetańskiej części Chin, Afryce Południowej, Zimbabwe, a także w Europie.

Brave Kids jest projektem łączącym walory społeczne i edukacyjne, realizowanym podczas działań twórczych prowadzonych z dziećmi z całego świata. Zapraszane dzieci pochodzą z ubogich środowisk, doświadczyły społecznego wykluczenia, nie mogą w spokoju rozwijać się i dorastać. Dzieci, które przyjeżdżają do naszego kraju, przyjmowane są przez polskie rodziny, zapewniające im podczas pobytu mieszkanie, wyżywienie, poświęcają swój czas, otaczają życzliwą opieką. Ta serdeczność, z którą się spotykają, sprawia, że dzieci odzyskują uśmiech i wiarę w drugiego człowieka.

Brave Kids jest częścią Brave Festival – Przeciw Wypędzeniom z Kultury, który powstał w 2005 roku z inicjatywy wrocławskiego Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W 2013 roku do grupy miast biorących udział w tym ogólnopolskim projekcie dołączyła Warszawa. W ubiegłym roku realizację edycji warszawskiej przeniesiono do Gminnego Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach.

Zaproszone dzieci biorą udział we wspólnych warsztatach artystycznych, których efektem są spektakle będące wielokulturowym kolażem, tryskające dziecięcą energią i pomysłowością. W tym roku w radziejowickiej „Powozowni” dzieci będą przebywały na dwutygodniowych warsztatach od połowy czerwca do początku lipca. Uczestnicy warsztatów pracują w trybie „dzieci uczą dzieci”, dzieląc się wzajemnie tym, co mają najlepszego: przede wszystkim swoją otwartością, szczerością, radością i chęcią tworzenia, często popartą niezwykłym talentem. Wszystkie działania odbywają się w atmosferze wzajemnego szacunku, radości i otwartości.

Od 2015 roku dzieci z rodzin goszczących biorą także udział w warsztatach prowadzonych przez liderów grup zagranicznych, a ich efektem jest wspólny pokaz na scenie przed spektaklem finałowym Brave Kids.

Na scenie grodziskiej Mediateki zobaczymy spektakl przygotowany w Radziejowicach przez dzieci z Kenii, Białorusi oraz Korei Południowej.

Zapraszamy serdecznie na ten niezwykły pokaz – 28 czerwca, godzina 18.00, Mediateka w Grodzisku Maz. ul. 3 Maja 57. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.