997 przeniesiony do CPR

0
216

Od 18 października trwa na Mazowszu proces przełączania numeru 997 ze wszystkich komend powiatowych policji do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. Operacja potrwa do 6 listopada.

Celem tej operacji jest skrócenie czasu oczekiwania na zgłoszenie dyżurnego oraz jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich potrzebnych służb. Teraz wystarczy wykonać jedno zgłoszenie pod numer 112 i możemy spokojnie czekać na pomoc, ponieważ operator uruchomi kompleksową akcję ratunkową i zadysponuje wszystkie niezbędne służby.

Obsługa połączeń numeru alarmowego 997 przez operatorów numeru 112 wdrażana jest w całym kraju. Na terenie województwa mazowieckiego od 26 września system ten funkcjonuje na terenie miasta stołecznego Warszawy. Nie oznacza to wyłączenia numeru alarmowego 997, a jedynie zmianę sposobu jego odbierania. Obecnie połączenie odbiera dyżurny najbliższej komendy policji.

Skróceniu ma ulec również czas oczekiwania na odebranie połączenia, który w CPR wynosi średnio około 10 sekund.

Ważnym efektem przełączenia numeru 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie również ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.