Spłonęła hala firmy 3M

0
552

W sobotę 3 listopada, w Janinowie, przy ulicy Norweskiej, wybuchł pożar hali magazynowej, należącej do firmy 3M.

Do pożaru doszło około czwartej nad ranem. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Grodziska Mazowieckiego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z okolicznych miejscowości. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział 11 zastępów. Po przybyciu strażaków do Janinowa okazało się, że praktycznie cała hala stoi w ogniu. Wskutek wysokiej temperatury stalowa konstrukcja hali zawaliła się do środka.

Działania strażaków skupiały się początkowo na uniemożliwieniu rozprzestrzenienia się ognia, później zaś na systematycznym zalewaniu wodą płonących elementów magazynu i jego zawartości. Dużym ułatwieniem była koparka na gąsienicach, która rozciągała plątaninę stalowych elementów, ułatwiając strażakom dotarcie do ognisk pożaru i ich likwidację.

Świadkowie pożaru, z którymi rozmawialiśmy, są rozżaleni brakiem jakiejkolwiek informacji o ścielącym się po okolicy gryzącym dymie, który mógł być niebezpieczny dla zdrowia. – Przecież to jest zakład chemiczny, więc dym z płonącego magazynu może być toksyczny. Był on tak duszący, że nie można było oddychać. Powinni poinformować mieszkańców aby nie wychodzili na zewnątrz, nie otwierali okien – powiedział nam mieszkaniec jednego z okolicznych domów.

Firma 3M poniosła z pewnością bardzo duże straty, gdyż po hali zostały jedynie zgliszcza. Spłonęły magazynowane wyroby oraz wyposażenie, zaś konstrukcja hali nie nadaje się do odbudowy.

Działania strażaków zakończyły się około godziny 19.00. Przyczyny pożaru badane są przez specjalistów.