Spacery po Pruszkowie

0
436
Reklama

Spacery po Pruszkowie to cykl, który pozwala poznać historię miasta. Kolejne spotkanie już 8 września o godz. 17.00.

Wiadomo, że spacer jest wskazany dla zdrowia. Nie musi mieć jedynie założeń stricte kondycyjnych. Ciekawe wydaje się połączenie troski o zdrowie z działaniami edukacyjnymi i poznawczymi. Spacery po Pruszkowie mają za cel odkrywanie historii miasta. Przewodnik Jacek Duda zabiera uczestników na niezwykle ciekawe wyprawy ulicami i opowiada o najważniejszych wydarzeniach, a także odkrywa liczne ciekawostki. Warto znaleźć czas i we wrześniowe wtorki udać się na spacer. Pierwszy odbył się 1 września, a tematem przewodnim była historia pruszkowskich placówek edukacyjnych.

Kolejne wydarzenie odbędzie się 8 września o godz. 17.00. Początek spaceru „Pruszków dla opornych” przy dworcu PKP. Kolejne punkty na mapie to Fabryka Ołówków, Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana, Pałacyk „Sokoła”, ulica Kościuszki oraz zlokalizowane tam liceum, Park Kościuszki, miejsce po czołgu, Pałacyk Teichfeldów, kościół św. Kazimierza, ul. Kraszewskiego, apteka Bielawskich i Pałacyk Ślubów.

Z kolei 15 września zaplanowano wydarzenie „Spacerem po Żbikowie”. To szansa na odkrycie najstarszej części miasta. Początek przed kościołem na Żbikowie. Uczestnicy odkryją historie m.in. dawnej fabryki pilników, Muzeum Dulag 121, pomnika T. Kościuszki czy też osiedla Papiernia. 22 września spacer „Pruszków żydowski”, podczas którego mieszkańcy zobaczą miejsca związane z nieliczną, ale prężną i różnorodną społecznością wyznawców judaizmu. Start o 17.00 przed kościołem św. Kazimierza. 29 sierpnia zaplanowano spacer „Pruszków przemysłowy”. Punkty startowy to dworzec PKP, a następnie przedstawione zostaną kwestie związane z rozwojem zakładów , które często już nieistnieją. Główne obiekty: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (omówione z dworca), Elektrownia Vattenfall, d. Elektrownia Okręgu Warszawskiego z 1911 r., Fabryka Obrabiarek Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki, PZMB/Fabryka Ołówków St. Majewskiego, fabryka farb K. Rattnera, „Ultramaryna” Sommer i Nower, Fabryka Fajansu Teichfelda (późniejszy Porcelit), Zakłady Zielarskie Herbapol, Spółdzielnia Pracy Pruszkowianka.

Należy wspomnieć, że wtorkowe spacery po Pruszkowie będą trwały po około dwie godziny. Aby wziąć udział, należy wysłać zgłoszenie na adres: . Zapisy na dany spacer prowadzone są do poprzedzającego go poniedziałku do godz. 18.00. Podczas spaceru należy stosować się do wszelkich zasad ostrożności.

Reklama

Czytaj również: Powiat za integralnością Mazowsza

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj