reklama

Solidarni z Białorusią

0
Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej sztuce ludowej Białorusi.
fot. Urząd Gminy Brwinów

Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej sztuce ludowej Białorusi. Ekspozycja została przygotowana jako gest solidarności z targanym wewnętrznymi niepokojami sąsiadem.

Brutalnie tłumione protesty na Białorusi od tygodni nie schodzą z nagłówków gazet. Po tym, jak Aleksandr Łukaszenka ogłosił zwycięstwo w wyborach prezydenckich, na ulice miast w całym kraju wyszli obywatele domagający się uczciwego przeliczenia głosów. Wśród ich postulatów jest również uwolnienie opozycyjnych kandydatów na urząd prezydenta, aresztowanych przez reżim Łukaszenki w maju i czerwcu. Władza odpowiedziała brutalną pacyfikacją protestów; aresztowano już blisko 7000 protestujących, 3 osoby (wg oficjalnych doniesień) poniosły śmierć, los ok. 80 kolejnych jest nieznany. Sygnały solidarności z protestującymi płyną z całego świata. W wielu krajach organizowane są akcje poparcia dla demonstrantów.

W te ostatnie wpisuje się przygotowana przez prof. Mariana Pokropka wystawa, którą możemy oglądać w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach. Podczas swoich badań profesor Pokropek wielokrotnie bywał na Białorusi, skąd przywiózł kilka tysięcy zdjęć i ok. 250 obiektów muzealnych obrazujących historię i kulturę tego kraju. Wernisaż wystawy odbył się 12 września. Uczestnicy mogli wówczas wysłuchać prelekcji dr Katarzyny Waszczyńskiej, etnolog i wykładowczyni Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. – Odrzucając kwestie polityczne jak i naszą trochę paternalistyczną postawę, wynikającą z tego, że zachodnia część Białorusi przynależała do Drugiej Rzeczypospolitej, zobaczymy wiele ciekawych ludzi, tematów i miejsc. Dziś Białorusini są białoruskocentryczni – koncentrują się na swoim własnym kraju i chcą go zbudować na swoich zasadach – opowiadała zebranym doktor Waszczyńska.

W skład ekspozycji wchodzą m.in. tradycyjne białoruskie wycinanki, rzeźby i obrazy twórców ludowych. Znajdziemy tu wiele nawiązań do historii kraju, ale także wątki polskie – oba te państwa łączy bowiem wielowiekowa historia. Na terenie Białorusi leży m.in. Krewa, w której zawarto unię polsko-litewską. Na tych ziemiach przyszło na świat również wielu słynnych Polaków, m.in. Tadeusz Kościuszko, Eliza Orzeszkowa, autor „Pożegnania ojczyzny” Michał Ogiński czy wieszcz Adam Mickiewicz.

Wystawę można oglądać codziennie w godz. 9.00-18.00 w pawilonach wystawowych przy domu prof. Mariana Pokropka przy ul. Natalińskiej 15 w Otrębusach.

Czytaj również: Od 2021 r. zmienią się granice Brwinowa

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version