Śmieci znów w górę

0
325
Reklama

Podczas środowej sesji grodziscy radni uchwalili podwyżkę cen za wywóz śmieci. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 kwietnia.

Mieszkańców Grodziska czeka kolejny wzrost cen za wywóz śmieci. Taka decyzja zapadła podczas ostatniej sesji Rady Gminy. Jak argumentował podczas posiedzenia zastępca burmistrza Michał Klonowski, sytuacja ma związek z pandemią. A dokładniej – z lockdownem.

– Liczne, związane z pandemią obostrzenia, które unieruchomiły nas w domach oraz zdalna praca spowodowały zmianę naszych codziennych nawyków. Taki model życia sprzyja zwiększeniu generowanych odpadów. Ilość wytwarzanych przez mieszkańców naszej gminy śmieci zaczęła wyraźnie rosnąć w marcu ubiegłego roku i ta zwyżkowa tendencja utrzymała się do końca 2020 r. – tłumaczył Klonowski. Z zaprezentowanej przez wiceburmistrza analizy wynika, że w minionym roku ilość wyprodukowanych przez mieszkańców śmieci wzrosła o 18%. To sprawiło, że koszty były wyższe od odprowadzanych przez grodziszczan opłat.

Od 1 kwietnia stawka za wywóz odpadów będzie wynosić 32 zł od osoby. Posiadacze kompostowników nadal mogą liczyć na ulgę – w ich przypadku opłata będzie wynosić 29 zł. W mocy pozostają także zniżki wynikające z Karty Dużej Rodziny: w przypadku karty 3+ będzie to ulga 25%, zaś przy karcie 4+ – 50%.

Jednocześnie urzędnicy zapewniają, że nowe stawki powinny się utrzymać przez dłuższy czas.

Reklama

– Odbył się nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na najbliższe 3 lata. W jego wyniku osiągnęliśmy ceny, które pozwolą na utrzymanie opłaty w tej wysokości przez dłuższy czas, o ile nie nastąpi radykalny wzrosty cen prądu, paliwa itd., czyli tego, co wpływa na wzrost kosztu odbioru i utylizacji śmieci – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy. Jednocześnie magistrat zapewnia, że jeśli po ustaniu pandemii ilość generowanych śmieci zmaleje, urząd zwróci się do radnych o zmniejszenie opłat.

Czytaj również: Nowe środki ostrożności w Grodzisku

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj