Samorządy w czołówce rankingu

0
173
Reklama

Grodzisk Mazowiecki, Podkowa Leśna i Michałowice w czołówce Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2020.

Prowadzone przez gminy i miasta inwestycje mają wpływać na poprawę życia mieszkańców. Kluczowe znaczenie na sprawność i skuteczność działania władz lokalnych. Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” docenia gminy i miasta, które są dobrze zarządzane i dbają o kwestie ekonomiczne, środowiskowe oraz społeczne. Warto podkreślić, że zasady konkursu ustala kapituła z prof. Jerzym Buzkiem na czele. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego, ministerstwa finansów i z samorządów.

Na płaszczyźnie ekonomiczno-finansowej kapituła brała pod uwagę dynamikę dochodów własnych, pozyskane dotacje czy wydatki inwestycyjne. W przypadku trwałości społecznej oceniano wydatki na oświatę, kulturę, gospodarkę mieszkaniową czy transport, zaś w przypadku środowiska – inwestycje w utrzymanie zieleni, ochronę powietrza czy też poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Kolejna płaszczyzna oceny to jakość zarządzania urzędem.

W zestawieniu gmin miejskich i miejsko-wiejskich z naszego regionu najwyżej uplasował się Grodzisk Mazowiecki, który zajął 5. lokatę. Tym samym miasto zarządzane przez Grzegorza Benedykcińskiego okazało się najlepsze na Mazowszu. Rok temu Grodzisk był czwarty, ale wtedy palmę pierwszeństwa w województwie dzierżyła Podkowa Leśna. W zestawieniu za 2020 rok miasto-ogród znalazło się na 6. miejscu w Polsce i drugim na Mazowszu. – Od 5 lat Podkowa Leśna znajduje się na szczycie najlepiej zarządzanych gmin w Polsce – podkreśla burmistrz Artur Tusiński.

14.lokatę w rankingu zajął Pruszków, który rok temu był 148. Brwinów znalazł się na 15. pozycji. Samorząd zanotował spory awans – z 57. miejsca. Na 74. lokacie sklasyfikowano Piastów, rok temu – 163. Milanówek zajął 437. lokatę, wcześniej – 359. Uzupełniając, pierwszą trójkę rankingu tworzą Morawica, Bieruń i Puszczykowo.

Reklama

Wśród gmin wiejskich wysoko uplasowały się Michałowice – 7. pozycja, a zarazem 2. miejsce na Mazowszu. Lepsze są tylko Stare Babice. Warto dodać, że w zestawieniu 2019 roku Michałowice były 28. Gmina Nadarzyn na 21. miejscu, zaś rok wcześniej – 16. Na 95. lokacie Żabia Wola, poprzednio – 452. Awans zanotował Raszyn – ze 172. miejsca na 105. Jaktorów na 183. pozycji, w poprzednim zestawieniu – 191. Liderem Rankingu Samorządów 2020 w kategorii gmin wiejskich Kleszczów, dalej – Padew Narodowa i Suchy Las.

Czytaj także: Policjanci przedstawili 12 zarzutów za włamania

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj