Rusza program Wodołapacz

0
670
Reklama

Od 10 sierpnia rusza program Wodołapacz dla mieszkańców gminy Michałowice. Każdy będzie mógł otrzymać dofinansowanie do 900 zł do zakupu systemu deszczowego.

Na przełomie czerwca i lipca borykaliśmy się z intensywnymi opadami deszczu. Nadmiar wody można magazynować. Z pewnością przyda się do podlewania roślin w przypadku mniejszej intensywności opadów czy suszy. Są sposoby, aby skutecznie pozyskiwać deszczówkę. Przekonali o tym uczniowie szkoły z Michałowic. Warto wspomnieć, że pokazowa instalacja pozyskiwania deszczówki znajduje się przed placówką. Część „wodołapacza” powstała z elementów z odzysku. Podczas opadów deszczu można zebrać kilkaset litrów wody, które zostaną następnie spożytkowane. Instalację uruchomiono pod koniec maja, o czym informowaliśmy w 84. wydaniu Przeglądu Regionalnego.

Gmina Michałowice rozpoczyna program Wodołapacz. 6 lipca nad sprawą pochylili się radni, którzy przyjęli stosowną uchwałę o zasadach udzielania dotacji. – Celem programu jest efektywne i oszczędne korzystanie z zasobów wodnych, ograniczenie poboru wody uzdatnionej na potrzeby ekosystemów przyrodniczych oraz stabilizowanie wilgotności i mikroklimatu w warunkach lokalnych poprzez zatrzymanie i wykorzystanie wód opadowych – brzmiało uzasadnienie.

Mieszkańcy mogą uzyskać do 900 złotych brutto dofinansowania, jednak nie więcej niż 100% kosztów zakupu systemu deszczowego. Dotacja udzielana jest na zbiornik na deszczówkę, pompę do beczki oraz zbiornik wody deszczowej. Dofinansowanie dotyczy do 6 elementów (maksymalnie po dwa każdego rodzaju). Co istotne, zakupu można dokonać dopiero po podpisaniu umowy dotyczącej dotacji celowej.

Reklama

Nabór wniosków rozpocznie się 10 sierpnia i potrwa do 15 września br. O dofinansowanie zakupu systemu deszczowego mogą ubiegać się osoby, które posiadają tytuł prawny do nieruchomości na terenie gminy i złożą prawidłowo wypełniony wniosek wraz z załącznikami.

Wniosek oraz załączniki do pobrania na stronie: https://wodolapacz.michalowice.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj