reklama
Strona główna Aktualności Akt. Żabia Wola Remont kościoła w Skułach

Remont kościoła w Skułach

0
remont kościoła, kościół, żabia wola, przebudowa
zdjęcia Beata Pawłowicz

Z drewnianego kościoła z Skułach zdjęto wieżę. Stoi obok i wygląda jak mała kapliczka. Remont XVII-wiecznego kościoła pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła to konieczność. Dach przecieka, a wnętrze świątyni obite jest płótnem pokrytym iluzjonistycznymi malowidłami. Zabytek da się uratować, gdyż samorząd województwa przeznaczył prawie milion złotych unijnego wsparcia na remont świątyni.

Wszystko zaczęło się trzy lata temu od zacieków na suficie, tam, gdzie jest przedstawienie Matki Bożej. Potem woda poszła dalej. „Na szybko” księdzu proboszczowi Sławomirowi Bogdanowiczowi udało się zorganizować naprawę dachu. Jasne jednak było, że to na długo nie wystarczy. Konstrukcja dachu była już zbyt stara i nowe zacieki były kwestią czasu. Kościółek w Skułach jest wewnątrz pokryty płótnem, na którym przez trzy wieki artyści tworzyli iluzjonistyczne obrazy, przedstawiające m.in. sceny z Biblii. Woda dla malowideł to koniec.

Czytaj również: Żabia Wola pozyskała pieniądze na renowację kościoła w Skułach

Trzy lata starań

– Ksiądz proboszcz Sławomir Bogdanowicz zabiegał o środki na remont kościoła, a gmina pomagała w gromadzeniu dokumentacji, w przygotowaniu projektu i wniosków o dofinansowania. Teraz, kiedy parafia otrzymała dotacje i cały ciężar inwestycji oraz odpowiedzialność finansowa spoczywa na księdzu, nadal proboszcza wspieramy – mówi Piotr Rybka wójt gminy Żabia Wola. – Czuję wielki szacunek do księdza Bogdanowicza, że podjął to wyzwanie dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń. Kościół w Skułach jest wizytówką naszej gminy. To też najstarszy obiekt, który przyciąga wielu turystów.

– Nas już nie będzie, ale dzięki remontowi wyjątkowy w skali kraju kościół zostanie, dlatego trzeba o niego zadbać – mówi ksiądz Bogdanowicz, który parafię w Skułach objął już 13 lat temu. – Dowiedziałem się, że można uratować kościół dzięki refundacjom. Gmina mi pomogła i udało się pozyskać środki od konserwatora, a teraz i od marszałka.

Pozyskane środki to 180 tys. zł od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i prawie 1 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Pieniądze na renowacje

Dach wymaga rozbiórki, remontu i konserwacji więźby, a następnie wykonania nowego poszycia. Ściany zewnętrzne, wykonane z bali modrzewiowych i pokryte szalunkiem, również trzeba wyremontować, podobnie jak konstrukcję dzwonnicy. – Czy na wszystko wystarczy? – martwi się ksiądz Bogdanowicz. – Problemem są drożejące materiały i to, że przy remoncie budynku, który mają ponad 350 lat, zawsze okazuje się, że konieczne są dodatkowe, nieprzewidziane w kosztorysie prace. No i już dziś brakuje do domknięcia inwestycji.

– Dotacja wymaga wkładu własnego – wyjaśnia Elżbieta Jankowska z Urzędu Gminy Żabia Wola – Dotacja pokrywa 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych czyli tych, które mogą być wzięte pod uwagę przy dofinansowaniu, a pozostałe 20 proc. trzeba mieć. Do tego jeszcze VAT do pokrycia. W tym wypadku to ok. 300 tys. zł.

Parafianie pomogą księdzu w zbieraniu wkładu własnego. Już wielu z nich złożyło deklaracje o dokonywaniu regularnych wpłat. W Skułach mieszka ok 1500 osób. Część z nich aktywnie wspiera poczynania proboszcza.

– Gmina także podejmuje działania, by wesprzeć starania księdza – mówi wójt Piotr Rybka. – Poczyniono pierwsze kroki w celu udzielenia pożyczki ze środków gminy Żabia Wola. Aby zdobyć całość niezbędnego wkładu własnego, parafia dalej będzie występowała o kolejne środki finansowe do Ministerstwa Kultury i Sportu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Fundusz Kościelny).

Renowacja płócien

– Wydział konserwatorski zapytał, czy kiedy zakończymy remont bryły kościoła, zaczniemy renowację płócien, bo one też tego potrzebują – mówi ksiądz. – Ale na to potrzebujemy dodatkowych środków. Jeśli wpłyną może – też ze zbiórki na stronie Zrzutka.pl, którą parafia rozpocznie w listopadzie – natychmiast zaczniemy i te prace. Chciałbym je przeprowadzić – dodaje. – Te płótna z przedrukami grafik nie mają dużej wartości zabytkowej, ale mają historyczną. Pod nimi są jeszcze starsze, pierwotne malowidła przedstawiające ornamenty, które zostały zamalowane.

Kościół ma i inne tajemnice. Kilka dni, temu podczas remontu południowej ściany, odkryto fragmenty zegara. Pod pierwszą belką (tzw. lisicą) widać cyfry. Zegar był ukryty pod oszalowaniem z desek, którymi pokryto ściany kościoła.

Zakończenie remontu

Remont bryły kościoła ma się zakończyć w przyszłym roku. Przez ten czas w świątyni będą odbywać się msze, można także go zwiedzać. Warto. Kościół w Skułach to jeden najstarszych tego typu obiektów w Polsce, powstał w 1678 roku. Po 100 latach przeszedł gruntowny remont, podczas którego dobudowano zakrystię, a ściany obito płótnem, na którym wykonano iluzjonistyczną polichromię.

– Nasz kościół to dobro narodowe – mówi ksiądz Bogdanowicz. – Dlatego proszę o wsparcie także tych, dla których nie jest najważniejsza wartość religijna, ale kulturowa tego obiektu.

– Bez wsparcia ze strony marszałka Adama Struzika, w którego dyspozycji są fundusze RPO WM na lata 2014-2020 oraz środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, renowacja architektonicznej perły Mazowsza znajdującej się na terenie gminy Żabia Wola nie byłaby możliwa – mówi wójt gminy Piotr Rybka. – Przed nami miesiące wytężonej pracy i starań o zdobycie brakujących funduszy.

Czytaj również: Rada Miasta nie głosowała

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version