Raszyn uhonoruje Magdalenę Abakanowicz

0
205
Reklama

Radni przyjęli uchwałę o nadaniu Parkowi Raszyńskiemu imienia Magdaleny Abakanowicz. W ten sposób gmina uczci pamięć urodzonej w Falentach wybitnej rzeźbiarki.

Nazwisko Magdaleny Abakanowicz jest znane na całym świecie. Jej prace wielokrotnie były prezentowane na wystawach w Europie, Ameryce czy Azji. Za swoją twórczość została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi Republiki Włoskiej, francuskim Krzyżem Komandorskim Orderu Sztuki i Literatury czy Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Od jej nazwiska pochodzi nazwa abakanów – instalacji artystycznych z wykorzystaniem tkaniny.

Magdalena Abakanowicz przyszła na świat 20 czerwca 1930 roku w Falentach. Od dziecka przejawiała talenty plastyczne. – Taka się urodziłam. Zanim nauczyłam się posługiwać sprawnie palcami, brałam w dłonie jakieś przedmioty i wiązałam je ze sobą. Bez przerwy grzebałam w ziemi, zajmowałam się lepieniem i tworzeniem przedmiotów o mnie tylko wiadomych znaczeniach – wspominała w 2010 roku w rozmowie z Jakubem Janiszewskim na antenie radia TOK FM.

Czytaj także: Paszporty covidowe już dostępne. Jak je pobrać?

Wojna rzuciła rodzinę artystki na Pomorze. Tu Abakanowicz zrobiła maturę i rozpoczęła studia w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych. Później jednak wróciła do Warszawy, by kontynuować naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Choć miała pracownie w różnych miastach, zawsze najchętniej mieszkała i tworzyła w Warszawie. Zmarła 20 kwietnia 2017 r. po długiej chorobie. Spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Teraz, 4 lata po śmierci artystki, jej pamięć postanowili uczcić raszyńscy radni. W porządku obrad ostatniej sesji Rady Gminy znalazła się uchwała w sprawie nadania imienia rzeźbiarki parkowi przy ul. Wybickiego.

Reklama

– Ludzie na całym świecie wykazują zainteresowanie twórczością tej wielkiej artystki oraz jej życiem; miejscami, z którymi była związana. W różnych informacjach podawane jest miejsce jej urodzenia, czyli Falenty. Z powyższych względów wnioskujemy o godne upamiętnienie Magdaleny Abakanowicz w naszej gminie. Proponujemy nazwanie raszyńskiego parku jej imieniem. Zapoczątkuje to  inicjatywy edukacyjno- kulturalne, realizowane we współpracy z artystami i placówkami kultury,  zmierzające do nadania parkowi charakteru parku rzeźby plenerowej. Taki park stałby się wizytówką i atrakcją kulturalną Raszyna – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 radnych, przy dwóch głosach przeciw i jednym wstrzymującym się.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj