Radni Pruszkowa za integralnością Mazowsza

0
270
Reklama

Kolejny głos w sprawie zachowania integralności Mazowsza. Rada Miasta Pruszkowa opowiedziała się przeciw podziałowi województwa.

Temat podziału Mazowsza wzbudził wiele kontrowersji wśród samorządowców. Wielu z nich zwracało uwagę na wadliwość idei wyłączenia Warszawy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Kolejne samorządy zajmowały stanowisko w tej sprawie i jasno opowiadały się przeciw takiemu rozwiązaniu. Zwracano uwagę, że propozycja podziału Mazowsza jest działaniem stricte politycznym i niosłaby ze sobą wiele problemów.

Temat ten poruszono podczas XXIX sesji rady miasta Pruszkowa. W stanowisku podkreślono, że mieszkańcy „małych ojczyzn” swoją pracą sprawili, że województwo mazowieckie znajduje się w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów europejskich. Jednocześnie uwydatniono brak zgody na podejmowanie decyzji „za plecami”.

Radni zwrócili również uwagę na konsekwencje podziału Mazowsza w postaci problemów w funkcjonowaniu dwóch odrębnych organizmów. W dużej mierze odbiłoby się to na finansach. – To oznacza, że tzw. Mazowsze regionalne wprawdzie otrzyma swoją część „janosikowego”, ale będzie to nieporównywalnie mniej niż obecnie organy Samorządu Województwa Mazowieckiego przekazują na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dróg, organizacją przewozów kolejowych, utrzymaniem instytucji kultury i szpitali, zlokalizowanych na tym terenie – czytamy w stanowisku.

Pruszkowscy radni zwrócili również uwagę na dublowanie administracji samorządowej. Zdaniem rajców konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie podziału województwa, a ich wynik powinien być wykładnią do dalszych działań.

Reklama

16 radnych było za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego zachowania integralności Mazowsza. 5 osób było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

Czytaj także: Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj