R1 na trasie

0
1112
Reklama

Od 4 listopada funkcjonuje nowa linia R1, która jeździ na trasie Pruszków – Warszawa (P+R Krakowska). Za wprowadzenie nowego autobusu odpowiada gmina Raszyn.

Linia R1 ma znaczenie dla mieszkańców regionu, ponieważ łączy kilka gmin i pozwala dojechać do Warszawy. 17-kilometrowa trasa autobusu prowadzi z Pruszkowa, przez Piastów, Reguły, Michałowice, Raszyn do stolicy. –  Dzięki wsparciu Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych udało nam się uruchomić linię R1. Pozwoli ona zwiększyć możliwości komunikacyjne dla naszych mieszkańców, tworząc dogodne połączenia do miejsc, w których znajdują się instytucje publiczne, urzędy, szkoły czy zakłady pracy – wyjaśnia nam Michał Kucharski, zastępca wójta gminy Raszyn.

Fot. Maciej Bochnowski

Pierwszy kurs autobusu R1 odbywa się o 5.03 z osiedla Staszica w Pruszkowie, zaś z Warszawy o 6.14. Ostatni odpowiednio o 21.03 i 22.14. Należy podkreślić, że linia jeździ pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Codziennie odbywa się dziewięć kursów. Cena biletu normalnego to 4 zł, zaś miesięcznego 80 zł.

Z Raszyna do Warszawy można dostać się kilkoma autobusami. Przez teren gminy przejeżdżają linie 703, 706, 707, 711, 715, 728. Do Pruszkowa można dostać się autobusem L23 (do końca roku), zaś z Janek lub Falent autobus L1 dowiezie pasażerów do Piaseczna. Teraz na mapie komunikacyjnej gminy pojawiła się linia R1, zaś samorząd ma kolejne plany.

Reklama

– Niejednokrotnie docierały do nas głosy mieszkańców, że autobusy ZTM nie docierają do wielu rejonów naszej gminy, pozbawiając je połączenia m.in. z Urzędem Gminy czy centrum medycznym. Dlatego też wójt Andrzej Zaręba podjął prace nad przygotowaniem koncepcji i pozyskaniem środków zewnętrznych na stworzenie autobusu gminnego – R2, który będzie linią typowo wewnątrzgminną, jeżdżącą przez Rybie, Raszyn, Puchały, Wypędy, Janki, Laszczki, Falenty Duże, Falenty Nowe i Podolszyn Nowy. Na realizację tego celu otrzymaliśmy dofinansowanie od wojewody mazowieckiego. Jesteśmy na etapie planowania infrastruktury przystankowej. Mam nadzieję, że nowa linia R2 już niedługo ruszy – powiedział  Michał Kucharski.

Reklama