Przebudowa zatoki autobusowej i budowa stacji ładowania

0
38
Reklama

Miasto Pruszków szykuje się do przebudowy zatoki autobusowej w al. Wojska Polskiego. W ramach inwestycji planowana jest instalacja stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Pasażerowie czekający na autobus chcieliby spędzić czas w komfortowy sposób. Zwłaszcza w przypadku opadów deszczu. Dobrze jest schować się pod wiatę przystankową czy przysiąść na ławce. Ten obraz możliwy jest do osiągnięcia. W wielu miastach wdrażane są ciekawe rozwiązania, które zapewniają oczekującym duży komfort. Do tego grona chce dołączyć Pruszków. Magistrat planuje stworzyć nowoczesną przestrzeń poprzez przebudowę zatoki autobusowej w al. Wojska Polskiego. Zadanie obejmie również przebudowę drogi wewnętrznej przy al. Wojska Polskiego i ul. Plantowej. Urząd ogłosił postępowanie przetargowe i szuka wykonawcy zadania.

Przebudowa zatoki autobusowej na pozór wygląda niewinnie, jednak gdy dodamy do tego remont i pozostałe plany pruszkowskiego samorządu, robi się ciekawie. Wystarczy tylko wspomnieć o planowanej stacji ładowania pojazdów i rowerów elektrycznych czy wiat przystankowych z panelami fotowoltaicznymi i gniazdami do ładowania USB.

Nowoczesna przestrzeń

Wspomnieliśmy o komfortowych warunkach oczekiwania na przyjazd autobusu. Zapowiada się, że tak właśnie ma być na pruszkowskiej al. Wojska Polskiego.

– W naszym mieście powstanie kolejna nowoczesna przestrzeń. Tym razem będzie to zatoka autobusowa, którą wyposażymy m.in.: w wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi oraz gniazdami do ładowania USB, w stację ładowania samochodów elektrycznych, w stację ładowania rowerów elektrycznych – wylicza prezydent Pruszkowa Paweł Makuch. – Powstaną również nowe miejsca parkingowe, a na zakończenie prac posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy – dodaje.

Reklama

Obecnie urząd czeka na oferty firm zainteresowanych realizacją zadania.

– Liczymy, że umowę z wykonawcą uda podpisać się jeszcze w tym roku. Na al. Wojska Polskiego powstanie nowoczesna i funkcjonalna zatoka oraz niezbędna infrastruktura. Dzięki inwestycji będziemy mogli korzystać z ekologicznych źródeł energii, które pozwolą m.in. na ładowanie telefonów czy samochodów elektrycznych – przedstawia zastępca prezydenta Pruszkowa Konrad Sipiera.

Punkt ładowania pojazdów, nowoczesne wiaty przystankowe z możliwością ładowania USB – to tylko niektóre elementy zadania, o którym mówimy. Zaczynając od początku, przedsięwzięcie dotyczy robót drogowych w zakresie przebudowy zatoki autobusowej od strony jezdni drogi wojewódzkiej 719, a także przebudowy drogi wewnętrznej o nawierzchni asfaltowej. Jednocześnie przybędzie miejsc parkingowych, planowana liczba to 158. Swym zakresem inwestycja obejmie budowę chodników o nawierzchni z kostki betonowej. Nie zapomniano również o pozostałej infrastrukturze w postaci elementów kanalizacji deszczowej, oświetleniu ulicznym, kanale technologicznym oraz oznakowaniu.

Osiem miesięcy

Większą wiedzę w sprawie przebudowy zatoki autobusowej w al. Wojska Polskiego urzędnicy będą posiadać 1 grudnia. Wtedy upływa termin składania ofert. Później przyjdzie czas na analizę dokumentów i wyłonienie wykonawcy. Przedstawiony wcześniej optymistyczny wariant zakłada podpisanie umowy jeszcze w tym roku. Być może będzie to prezent pod choinkę, ale de facto stanowiący jeden z kroków do realizacji ciekawego przedsięwzięcia. Warto wspomnieć, że wpisuje się on w projekt „Zielone Płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowozachodniej części województwa” współfinansowane przez UE w ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Na wykonanie zadania wykonawca będzie miał osiem miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na koniec lata 2022 roku przy al. Wojska Polskiego powstanie nowoczesna infrastruktura.

Czytaj również: Zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi od 2035

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj