Pruszkowiak na bis

0
480

Projekt „Pruszkowiak” doczeka się drugiej wystawy – już 8 listopada o godz. 19.00 w Centrum Handlowym „Nowa Stacja” odbędzie się uroczysty wernisaż.

Przypomnijmy, że pomysł na tego typu projekt fotograficzny zrodził się w głowie autora Macieja Bochnowskiego w maju 2018. Pierwsze zdjęcie opublikowane na portalu społecznościowym przedstawiało Artura Świercza, znanego w mieście „barierołamacza”, społecznika i radnego powiatu pruszkowskiego. Od tej pory opublikowano portrety 127 osób. Sam autor nie spodziewał się tak dynamicznej i długiej przygody z „Pruszkowiakiem”. Przez 18 miesięcy sfotografował mieszkańców nie tylko  Pruszkowa, co początkowo wydawałoby się zakładał projekt. Obecnie w jego dorobku znaleźć można bohaterów z sześciu gmin: Pruszkowa, Brwinowa, Raszyna, Piastowa, Michałowic  i Nadarzyna.

Warto podkreślić, że „Pruszkowiak” bardzo ewoluował – jak mówi Maciej Bochnowski: „teksty przedstawianych osób zrobiły się dłuższe, bardziej osobiste – przybrały formę poważnych biografii. To pokazuje, że projekt tworzą ludzie – to oni piszą historie, które polubiono już łącznie 16 211 razy”!

Od wernisażu pierwszej wystawy „Pruszkowiaka” w styczniu tego roku projekt wyszedł poza ramy Facebooka. Udało się uruchomić stronę internetową pruszkowiak.pl, Maciej Bochnowski przeprowadził kilka prezentacji projektu w lokalnych szkołach, szerząc wśród młodych ludzi ideę lokalnego patriotyzmu oraz ucząc determinacji i konsekwencji w realizowaniu swoich pasji. Na prośbę sympatyków „Pruszkowiaka” zaprojektowano nawet kilkaset bluz i koszulek – z tej okazji zorganizowana została również pamiątkowa sesja zdjęciowa, która, jak określa autor: „była świetną przygodą, która przyniosła wiele ciekawych wspomnień i cennych relacji. Buzia aż sama się cieszy, kiedy mijam na mieście kogoś z napisem Pruszkowiak na piersi”.

20 zdjęć z pierwszej wystawy, które gościły w Centrum Handlowym „Nowa Stacja” do 18 października, zostaną zaprezentowane w innych gminach powiatu pruszkowskiego. Co ciekawe, druga wystawa projektu będzie się różniła od pierwszej – zostanie zaprezentowanych 18 zdjęć, a forma ich ekspozycji będzie zupełnie nowa.  Warto podkreślić, że pojawi sporo osób z Brwinowa.