Prawo jazdy może zostać w domu

0
201
Reklama

Zbliża się ważna zmiana dla kierowców. Od 5 grudnia na terytorium Polski nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym ,wprowadzająca szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i Resortu Infrastruktury. Od 5 grudnia 2020 roku, kierowcy nie będą musieli przewozić ze sobą szeregu dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenia OC.

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Cyfrowy dokument

Prawo jazdy będzie nam towarzyszyło w telefonie dzięki aplikacji mObywatel. Pojawi się w niej dodatkowa zakładka – mPrawo Jazdy. Jest to kolejna opcja zamiany tradycyjnych dokumentów na cyfrowe. Przed zostawieniem prawa jazdy w domu, należy zatem pamiętać o założeniu konta w aplikacji. Program jest bezpłatny i w pełni bezpieczny. Gwarantuje to m.in. niezbędny profil zaufany.

Co więcej, usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu. W tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, mPrawo Jazdy przypomina o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu. Aplikacja na 30 dni przed terminem wyświetli użytkownikowi komunikat z przypomnieniem. Urząd zapowiedział również, że w przyszłości planuje rozszerzyć możliwości usługi o bieżącą weryfikację liczby zdobytych punktów karnych, dostęp do Karty Dużej Rodziny, legitymacji ZUS czy karty miejskiej.

Reklama

Pozostałe zmiany          

Na podstawie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zapowiedziane są także dalsze zmiany dla kierowców. Poszczególne przepisy zaczną obowiązywać dopiero 3 miesiące po ogłoszeniu przez Ministerstwo Cyfryzacji. Oto kilka z przewidywanych rozwiązań:

  •  możliwość zachowania dotychczasowego numeru i tablicy rejestracyjnej przy „przerejestrowaniu”
  • przekazywanie do CEP i gromadzenie tam danych o przekroczeniach terminów na pierwszą rejestrację pojazdu używanego (art. 71 ust. 7 PRD) i zawiadomienie o nabyciu/zbyciu pojazdu zarejestrowanego (art. 78 ust. 2 pkt 1 PRD),
  • czasowe wycofanie pojazdu osobowego z ruchu
  • uproszczenie przepisów o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji poprzez wyrejestrowanie pojazdu z urzędu w powiązaniu z systemem teleinformatycznym centralnej ewidencji pojazdów

Szczegóły na stronie

Czytaj także: Ulga podatkowa za oddanie osocza

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj