reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jesteś zaszczepiony

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jesteś zaszczepiony

0
pracodawca, pracownik, projekt, zaszczepienie pracownika, wyszczepialność, obostrzenia, szczepionka na covid, koronawirus, rada ministrów, ministerstwo zdrowia
Zdj. pexels.com

Adam Niedzielski przedstawił projekt, który da możliwość pracodawcom sprawdzania, który pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19.

Rzecznik rządu, Piotr Müller poinformował we wtorek, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 15-17 września, zostaną przedstawione projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników.

Potwierdzenie tylko certyfikatem

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wspominał o pracach nad wspomnianymi projektami legislacyjnymi już w ubiegłym tygodniu. Wtedy przekazał jedynie, że dzięki projektowanym przepisom, pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony. Na tej podstawie pracodawcy będą podejmować ewentualną decyzję o przesunięciu swoich pracowników do innych obowiązków. Pracownik będzie musiał potwierdzić szczepienie okazując pracodawcy swój certyfikat covidowy.

Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że szczepienia nie było – dodał szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski był pytany, kiedy pracodawcy mogą otrzymać od polskiego państwa narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracownika i czy będą mogli wymagać od pracowników certyfikatów COVID-19.

– Będę rekomendował, żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia. W poniedziałek na stałym komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości. Projekt ten ma trzy główne rozwiązania – pierwsze daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie – nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń, to firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

Projekty, o których wspominał szef resortu zdrowia dotyczą również placówek medycznych. W szpitalach i przychodniach prawdopodobnie zostanie wprowadzone obowiązkowe szczepienie personelu.

Zaproponowany projekt będzie umożliwiał kierownikowi podmiotu leczniczego wprowadzenia obowiązku szczepienia na terenie zakładu.

Czytaj również: Czy zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version