reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Powstanie ewidencja emisyjności budynków

Powstanie ewidencja emisyjności budynków

0
CEEB, czyste powietrze, ewidencja emisyjności budynków, kontrola źródeł ciepła , nowa ustawa , ogrzewanie , smog, zanieczyszczenie powietrza

Od 2021 roku ma powstawać  „mapa” emisyjności budynków. Właściciele domów będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają.

Mimo nowych rządowych programów jak „Czyste powietrze” i „Stop smog”, według specjalistów to  wciąż za mało aby poprawić jakość powietrza. Tym, co uniemożliwia prawidłowe działanie jest brak kompleksowych danych o źródłach tzw. niskiej emisji. To praktycznie uniemożliwia planowanie projektów na poziomie gmin, powiatów i województw oraz rzetelny monitoring efektów podjętych działań. Pomóc w tym ma jednak Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Zajmie się ona identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie eksperci gromadzić będą informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dodatkowo w ewidencji, oprócz danych o źródłach ciepła, docelowo znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

Pomoc w walce ze smogiem

Samorządy podkreślają, że obecnie obowiązujące przepisy nie dają im uprawnienia do pozyskania od właścicieli budynków informacji o sposobie ich ogrzewania. Od 2021 stopniowo ma to się zmieniać. W nowej ewidencji powinny znaleźć przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Projekt uwzględni również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie. Taki system ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Na postawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach.

Start za trzy lata

Ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. Dostał on dodatkowo dofinansowanie z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Od października 2018 do końca 2020 roku prowadzony był pilotaż oraz projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ewidencji. Wzięło w nim udział 17 gmin – m.in. Katowice, Warszawa (Targówek) i Mińsk Mazowiecki. Eksperci wykorzystają wyniki pilotażu w ramach prac nad końcowym systemem CEEB. Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

Czytaj także: Kiedy zostanę zaszczepiony?

Deklaracja o źródłach spalania

Pierwszym elementem projektu CEEB będą deklaracje o źródłach spalania. Obecnie, trwa postępowanie przetargowe w tej sprawie. Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zacznie się budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie danych od właścicieli i zarządców nieruchomości. Zbierane informacje zostaną ograniczone do minimum, tak aby oświadczenie było możliwie proste. Zgodnie z planem w 2021 r. pojawi się komunikat ministra ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do niej pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Co istotne, przesłanie takich informacji będzie obligatoryjne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version