Powrót do segregacji na trzy worki

0
220
Reklama

Nadchodzą kolejne zmiany w segregacji śmieci? Resort planuje powrót do selektywnej zbiórki odpadów przy podziale na trzy worki.

W niektórych gminach będą mogły zniknąć aż dwa z pięciu pojemników na odpady. Wzrosną też sankcje administracyjne za śmiecenie na ulicy czy w parku. Jak informuje „Rzeczpospolita”, w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by projekt został przyjęty jeszcze w tym roku, co jednak jest raczej mało realne.

Ważna zgoda resortu

Z proponowanych zmian wynika, że dana gmina będzie mogła na całym swoim terenie lub części wprowadzić segregację odpadów na trzy frakcje, a nie jak dziś na pięć. Pod warunkiem jednak, że uzyska zgodę w formie decyzji ministra klimatu.

Poza propozycją powrotu do segregacji śmieci na trzy worki, nowelizacja dąży do indywidualnego rozliczania kosztów za odpady w blokach. Ma zniknąć problem zbiorowej odpowiedzialności mieszkańców za osoby, które nie przestrzegają zasad segregacji. Takie zmiany powinny również spowodować obniżenie wysokich kosztów wywozu odpadów.

Ułatwienie czy utrudnienie?

Segregacja na trzy, a nie pięć frakcji ułatwiłaby życie dla zarządców oraz samych mieszkańców. Na osiedlach stałoby mniej pojemników, tak samo jak w gospodarstwach domowych mieszkańców. Szczególnie, że na terenie niektórych nieruchomości bywają kłopoty z postawieniem aż pięciu dużych kontenerów. Rzadziej przyjeżdżałyby też śmieciarki. Dzięki temu koszty wywozu odpadów byłby mniejsze. Z drugiej strony do trzech koszy trafiłoby to, co teraz do pięciu. Pojemniki szybciej byłyby więc przepełnione.

Reklama

Na razie Ministerstwo Klimatu nie zdradza, na czym dokładnie miałoby polegać indywidualne rozliczanie mieszkańców w blokach. W tym przypadku istotne są szczegóły. Przy liczbie 400 najemców trudno kontrolować, kto prawidłowo segreguje odpady. W takiej sytuacji sprawdzić mógłby się tylko bardzo drogi system. Jednak kto za niego zapłaci?

Czytaj także: Wyszukiwarka odpadów

Wyższe stawki i surowsze kary

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma w planach także podniesienie maksymalnych stawek za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkanych. Dotyczy to m.in. sklepów, biurowców czy restauracji. Dziś są bardzo niskie. Wysokość podwyżki na razie pozostaje jednak tajemnicą.

Obiecano również wzrost kar za śmiecenie w parkach czy na ulicach. Obecnie są niższe niż koszty ich legalnego pozbycia się w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W wakacje padła deklaracja, że śmiecenie w miejscach publicznych będzie karane grzywną nawet do wysokości 5 tys. zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj